2 mln Polaków ma hipoteki

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

2 mln Polaków ma hipoteki
Posted by

2 mln Polaków ma hipoteki

Jak to się stało?

Jeszcze całkiem niedawno kredyt hipoteczny był w Polsce nowością, produktem dostępnym dla nielicznych. Dziś takie zobowiązania spłaca 2 mln Polaków. W ciągu 10 lat rynek hipotek przeszedł długą drogę – od gwałtownego boomu napędzanego frankiem szwajcarskim, do wyraźnego spowolnienia rozwoju, którego nie są w stanie podsycić nawet programy dopłat. Bankier.pl przypomina najważniejsze momenty na rynku z minionej dekady.

Mija właśnie 10 lat od momentu, który można uznać za symboliczny początek hipotecznego boomu. W 2005 r. po raz pierwszy kredyty mieszkaniowe stały się liczącą pozycją w portfelu banków – ich udział przekroczył wówczas 20 proc. Iskrą, która rozpoczęła gwałtowny rozwój było wprowadzenie do oferty banków kredytów walutowych. Największą popularnością cieszyły się one do 2008 roku, a jedną z przyczyn „pędu do franka” było niskie oprocentowanie zobowiązań w helweckiej walucie. Z analiz Bankier.pl wynika, że ten rok można uznać również za szczyt „hipo-boomu” – wartość portfela banków powiększyła się wówczas o rekordowe 65 proc.

– Kredyty walutowe zwykle kojarzą się z frankiem szwajcarskim. To jednak nie do końca prawda – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl. – Jednym z ciekawszych rozdziałów w historii polskiego „hipo-boomu” było 5 minut sławy euro. W połowie 2010 r. co czwarty nowy kredyt zaciągany był we wspólnej walucie. O eurowiczach nie wspomina się jednak tak często, jak o frankowiczach. Stanowią oni mniejszą grupę i musieli spełnić wyższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej – przypomina Kisiel.

W ostatnich latach kredyty hipoteczne wyraźnie zeszły na drugi plan, co dostrzec można chociażby śledząc kampanie reklamowe banków. – Mimo rekordowo niskich stóp procentowych i wprowadzenia programu dopłat „Mieszkanie dla młodych” Polacy nie palą się do zaciągania długoletnich zobowiązań. Rynek od lat rośnie powoli, w kilkuprocentowym tempie – wskazuje Michał Kisiel. – Można powiedzieć, że boom to już przeszłość. Pozostawił po sobie nierozwiązane problemy, takie jak portfel ryzykownych kredytów walutowych czy sądowe spory o klauzule wpisywane w umowy przez banki – dodaje analityk Bankier.pl

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.com

3 0 1104 27 lipca, 2016 Biznes, News 27 lipca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.