Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

200-lecie konstytucji Norwegii
Posted by

200-lecie konstytucji Norwegii

17 maja 2014 r. przypada dwusetletnia rocznica norweskiej konstytucji. Jest ona jedną z najstarszych europejskich konstytucji. Norwegia rozpoczęła obchody Jubileuszowego Roku Konstytucji dużą konferencją, organizowaną w dn. 10 stycznia br.

Obchody 200-lecia Konstytucji w Norwegii

Konstytucja odegrała decydującą rolę w rozwoju demokracji Norwegii. Z wyjątkiem II wojny światowej, kiedy tamtejszy system demokratyczny został tymczasowo zawieszony, Norwegia – w przeciwieństwie do większości innych krajów europejskich – nigdy nie doświadczyła załamania się demokratycznego rozwoju.

Dwusetlecie norweskiej konstytucji w 2014 roku będzie okazją do podniesienia świadomości na temat znaczenia norweskiej konstytucji w dniu dzisiejszym, a także do zastanowienia się, jaką rolę ma ona odegrać w przyszłej demokracji.

Jubileusz norweskiej konstytucji może również stać się dla Norwegii i Polski przyczynkiem do dyskusji na temat przyszłości demokracji, porównań i wymiany doświadczeń, gdyż w 2014 roku Polacy też będą obchodzić jubileusz demokracji: 25-lecie obrad Okrągłego Stołu.

Przez cały 2014 rok planowane są wydarzenia w Norwegii, upamiętniające i uświetniające obchody dwusetlecia uchwalenia norweskiej konstytucji.

10.01.2014: Konferencja w Oslo

Obchody rozpoczęły się 10.01.2014 roku, kiedy to w gmachu Opery w Oslo odbyła się  organizowana przez Norweską Radę Naukową konferencja, poświęcona badaniom nad norweską konstytucją.

Następujące kwestie będą dyskutowane podczas konferencji:

Co naprawdę wydarzyło się w 1814 roku? Jak radykalna była konstytucja? Czy należy coś w niej zmieniać? Ile i jak różne są jej interpretacje? Kto ją współtworzył, a kogo zabrakło? Jakie bitwy musieli Norwedzy stoczyć, aby Norwegia mogła stać się demokracją, a następnie państwem dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego? Jakie wyzwania konstytucyjne stoją dziś przed Norwegią w czasach globalizacji? Jaki wpływ będą miały nowe odkrycia naukowców na naszą wizję dziejów konstytucji?

Konferencja ma na celu doprowadzić do dialogu miedzy naukowcami reprezentującymi różne pokolenia, a także między naukowcami i dziennikarzami oraz naukowcami i politykami.

Norweska konstytucja

Stu dwunastu reprezentantów, wybranych spośród urzędników miast, prowincji i jednostek wojskowych, zebrało się w 1814 roku w Eidsvoll celem stworzenia konstytucji norweskiej. Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne 16 maja 1814 r., a podpisana 17 maja 1814.

Po zawarciu unii personalnej ze Szwecją (1814 -1905), Konstytucja Norwegii została uznana przez Szwecję. Obowiązuje ona prawie w niezmienionym kształcie do dziś (ostatnią zmianę wprowadzono 19 czerwca 1992 r.)

Inspiracją dla norweskiej konstytucji była Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych z 1776. Ponadto oparla się ona na tradycjach zarówno rewolucji francuskiej, jak i angielskiego systemu parlamentarno-gabinetowego.

Należy podkreślić, że konstytucja była nowoczesna w kształcie, w którym powstała. Nawet dzisiaj wiele tematów jest aktualnych i stanowi wyzwanie w kategoriach takich, jak równość, prawa człowieka i demokracja.

Jak na owe czasy była też ona dość radykalna: przyznawala prawo wyborcze każdemu, kto był właścicielem lub dzierżawcą gruntów, bądź posiadał odpowiedni majątek w mieście. Warunkiem był ukończony 25 rok życia oraz zamieszkiwanie w kraju przez minimum 5 lat.

Norweskie Centrum Historii Konstytucji: http://www.eidsvoll1814.no/frontpage.aspx

Fot: amb-norwegia.pl
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

2 0 743 28 stycznia, 2014 Ciekawostki, Edukacja, Kalendarium, News, Norwegia, Polityka, Przewodnik 28 stycznia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.