Arctic Frontiers w Tromsø - konferencja

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Arctic Frontiers w Tromsø – konferencja
Posted by

Arctic Frontiers w Tromsø – konferencja

Jubileuszowa konferencja Arctic Frontiers

Ponad 1 500 uczestników zgłosiło się do uczestnictwa w dziesiątej już, jubileuszowej konferencji arktycznej w Tromsø (24-29 stycznia). Konferencja jest ważnym forum dla dyskusji kwestii związanych z Arktyką. Tematami przewodnimi są przemysł i środowisko – powrót do tematyki pierwszej konferencji z cyklu Arctic Frontiers.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Arktyka stała się obszarem o systematycznie rosnącym znaczeniu politycznym, którą żywo interesuje się wiele narodów. W tegorocznej konferencji głos zabiorą wysokiego szczebla mówcy tacy, jak Minister Spraw Zagranicznych Republiki Korei Yun Byung-se, Minister Spraw Zagranicznych Singapuru Dr. Vivian Balakrishnan, Minister Spraw Zagranicznych Danii Kristian Jensen, Minister Spraw Zagranicznych Finlandii Timo Soini, norweski Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende oraz specjalny przedstawiciel USA w Arktyce Admirał Robert Papp.

Uczestnicy konferencji będą szukać rozwiązań, jak zachować równowagę między ochroną środowiska a rozwojem przemysłu w Arktyce. W czasie konferencji politycy wysokiego szczebla omówią gospodarowanie obszarem arktycznym, zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy, natomiast sekcja biznesowa zbuduje sieć kontaktów biznesowych i dokona prezentacji nt. innowacji technologicznych i transferu technologii w branży owoców morza i morskiej branży wydobywczej, a światowej klasy naukowcy z sekcji naukowej będą omawiać kwestie ochrony środowiska, gospodarowania regionem arktycznym i potrzebami technologicznymi w Arktyce.

Zważywszy na aktualność problematyki związanej ze zmianami klimatycznymi i postępem technologicznym, Arktyka zajmuje wysokie miejsce na globalnych forach:

– zaplanowane na grudzień negocjacje klimatyczne w Paryżu podkreślą kwestię gwałtownych zmian w Arktyce

– Przewodnictwo USA w Radzie Arktycznej aktywnie prowadzi w kierunku utworzenia Jednej Arktyki (One Arctic)

– Unia Europejska włączyła wymiar arktyczny w swój program ds. badań i innowacyjności Horyzont 2020

– Rosja jest coraz bardziej obecna w Arktyce

– kilka azjatyckich krajów również zaczyna poświęcać swą uwagę Arktyce.

Konferencja Arctic Frontiers gromadzi wszystkie te podmioty i co rok poszerza podejście do kwestii arktycznych.

Konferencja Arktyczna 2016 to czas jubileuszy:

– Rada Arktyczna świętuje 20 lat współpracy międzynarodowej w Arktyce

– sama Konferencja Arctic Frontiers świętuje 10 lat działalności jako areny, nakierowanej na ułatwianie dyskusji nad sprawami Arktyki

– Rada Gospodarcza Arktyki będzie obchodziła pierwsze dwa lata swej pracy

Jest to czas na podsumowanie, na ile założenia programowe Arctic Frontiers zostały spełnione, w którym punkcie jesteśmy i dokąd powinniśmy zmierzać.

Linki:

Konferencja Arctic Frontiers

Home

Polityka Norwegii wobec Arktyki
https://www.regjeringen.no/en/topics/foreign-affairs/high-north/id1154/

 

Źródło: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

6 0 3558 27 stycznia, 2016 Ekologia, Kalendarium, News, Norwegia, Polityka, Zdrowie 27 stycznia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.