Bella Skyway Festival w Toruniu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Bella Skyway Festival w Toruniu
Posted by

Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruńska starówka w blasku świetlnych iluminacji

 

Trzysta tysięcy widzów w ciągu pięciu festiwalowych wieczorów — 6. Bella Skyway Festival pobił rekord frekwencyjny wszystkich wcześniejszych edycji. Instalacje świetlne i mappingi przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki zaprezentowali artyści z Włoch, Norwegii, Czech, Belgii, Portugalii i Polski. Zapraszamy do galerii zdjęć z festiwalu: https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/sets/72157647214488915/.

Wydarzeniem tegorocznej edycji była gigantyczna „Galeria Galaktyka” na ulicy Szerokiej, która połyskiwała w rytm muzyki, imitując świetliste niebo nad głowami widzów. W instalacji przygotowanej przez włoskich mistrzów światła, grupę Mariano Light, wykorzystano 50 000 mikrolamp LED, 1200 lamp imitujących gwieździste niebo oraz 150 lamp imitujących płatki śniegu.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się widowiskowe mappingi, które można było oglądać przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego oraz na fasadach Teatru im. Wilama Horzycy i Collegium Maximum UMK. Ukłon w stronę festiwalowej publiczności stanowiły liczne wizualne nawiązania do polskiej literatury. Belgijska grupa Het Pakt w nowej festiwalowej przestrzeni — na ulicy Pod Krzywą Wieżą — przywołała wiersz Wisławy Szymborskiej „Pod jedną gwiazdką”. Do słynnej powieści Stanisława Lema, „Solaris”, nawiązała jedna z najlepszych na świecie grup zajmujących się mappingiem 3D — czeska Macula — w „Podobiźnie” na fasadzie Collegium Maximum UMK.

https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/sets/72157647214488915/

Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji była ekologiczna projekcja na kurtynie wodnej przygotowana przez Bogumiła Palewicza. „Miejska dżungla” w Dolinie Marzeń była jedną z najchętniej odwiedzanych festiwalowych prezentacji.

Subtelne prace młodych polskich i norweskich twórców oświetliły park przy Placu Rapackiego. Świetlista „Droga” Liliany Kaczorowskiej oraz prace norweskich artystek Evy E. Almås oraz Marit B. Olsen stanowiły interesujące artystyczne interwencje w zastaną przestrzeń. Interaktywny charakter miały prace portugalskiego twórcy André Banha („Dom o dwojgu drzwi”) i Liliany Piskorskiej („Rosa Winkel”).

W przestrzeni toruńskiej starówki widzowie mogli odkrywać zaskakujące instalacje, które igrały z naszym rozumieniem sztuki… W Ruinach Podominikańskich można było zobaczyć „Fosfor 360 wersję B”, na Rynku Nowomiejskim podświetlone kraty ściekowe odsłaniały wnętrze miasta w instalacji „Jakie to brzydkie!”, dziwne wielokomórkowe i prymitywne kształty wychodzące z cegieł na końcu ulicy Podmurnej pulsowały subtelnym światłem w „Lekko-Lepkiej”.

Podczas 6. Bella Skyway Festival, który odbył się w dniach 26–30 sierpnia 2014 roku w Toruniu, zaprezentowano 11 świetlnych instalacji i 3 mappingi. Festiwalowi towarzyszyło 8 akcji specjalnych.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1489 14 października, 2014 News, Rozmaitości 14 października, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.