Bezpieczeństwo Polaków za granicą

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Bezpieczeństwo Polaków za granicą
Posted by

Bezpieczeństwo Polaków za granicą

Minister Grzegorz Schetyna o bezpieczeństwie Polaków za granicą

„Jednym z głównych zadań MSZ jest dbanie o naszych obywateli przebywających za granicą” – podkreślił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, prezentując narzędzia oferowane przez resort dyplomacji w tym zakresie.

„Życząc wszystkim udanych wakacji, chciałbym przypomnieć o tym, że do każdej zagranicznej podróży warto się przygotować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej z pakietem przygotowanym przez MSZ” – powiedział minister Schetyna prezentując w siedzibie MSZ nową wersję bezpłatnej aplikacji iPolak oraz poradnika www.polakzagranica.msz.gov.pl zawierającego aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju. W nowej odsłonie oba produkty, przygotowane przez MSZ z myślą o Polakach udających się w podróż za granicę, wzbogacono o przydatne dla użytkowników funkcje i dostosowane do wymagań nowoczesnych urządzeń.

Aplikację iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak) możemy zainstalować na smartfonie lub tablecie, który zabierzemy ze sobą na wakacje. To niezbędnik w podróży, który wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Podpowie też, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu i wskaże jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Z aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows Phone dowiemy się czy podróż do wybranego kraju wiąże się ze szczególnymi niebezpieczeństwami, a także zapoznamy się z opisami sytuacji w poszczególnych państwach, aktualizowanymi przez Departament Konsularny MSZ.

Aplikacja iPolak w łatwy sposób umożliwia też zapoznawanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, w których obowiązuje czterostopniowa skala (od „zachowaj zwykłą ostrożność”, po „opuść natychmiast”). Dzięki telefonowi alarmowemu, wybieranemu jednym przyciskiem S.O.S., w niebezpiecznej sytuacji użytkownik smartfonu czy tabletu łatwo skontaktuje się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną.

Przed wakacyjną wyprawą warto skorzystać także z innych narzędzi konsularnych MSZ, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie podróży. Jednym z nich jest serwis „Odyseusz” (www.odyseusz.msz.gov.pl) umożliwiający łatwą rejestrację naszego wyjazdu do innego kraju.

„Warto poinformować, gdzie się jest, bo wtedy konsul będzie mógł szybko pomóc. To jak ważne są narzędzia MSZ pokazało choćby ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu. Mieliśmy trudność w dotarciu do rodaków, właśnie dlatego, że nie rejestrowali swojej podróży w systemie – podkreślił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami szef polskiej dyplomacji. Dane zgromadzone w systemie w razie niebezpiecznych sytuacji pomagają polskim służbom konsularnym w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata i szybciej udzielić im pomocy. Bezpłatna rejestracja podróży trwa tylko kilka minut.

„Państwo może dbać o swoich obywateli, jeśli będzie miało informację na ich temat. Dlatego apelujemy o pobieranie aplikacji iPolak, odwiedzanie poradnika „Polak za granicą” i rejestrację podróży w serwisie „Odyseusz” – mówił podczas spotkania minister Grzegorz Schetyna. – Cały pakiet nie tylko pomoże w przygotowaniach do podróży, ale w razie niebezpiecznej sytuacji może nawet uratować życie – podkreślił.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Więcej informacji na temat wszystkich przygotowanych przez MSZ narzędzi konsularnych pomocnych w podróży można znaleźć na stronie:www.msz.gov.pl/wakacje

Źródło: oslo.msz.gov.pl
Fot: oslo.msz.gov.pl

4 0 630 14 lutego, 2016 News, Rozmaitości, Turystyka 14 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.