Divercity, miasto dla wszystkich

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Divercity, miasto dla wszystkich
Posted by

Divercity, miasto dla wszystkich

Jak stworzyć miasta, które sprostają wyzwaniom naszej przyszłości? Oto główne pytanie postawione na dwudniowej konferencji „Divercity, Miasto dla wszystkich” odbywającej się we Wrocławiu.

 

„Aby stworzyć lepsze miasto, ważne jest, aby zaangażować ludzi, którzy w nim mieszkają i pracują” mówi Alicja Grenda, wicedyrektor Biura ds. Promocji i Współpracy Zagranicznej Związku Miast Polskich, i jedna z prawie 300 uczestników konferencji. Brała również udział w projekcie realizowanym przy wsparciu z funduszy norweskich, koncentrującym się na rozwoju miast.

Wzajemne uczenie się

„W ramach projektu stworzyliśmy przedstawicielom władz lokalnych możliwość wymiany najlepszych praktyk i uczenia się od siebie nawzajem. Nadrzędnym celem było stworzenie jak najlepszych usług dla obywateli w takich dziedzinach jak edukacja, transport czy opieka społeczna. Chcemy mieć realny wpływ na życie ludzi” tłumaczy Wicedyrektor Grenda.

„Zwiększenie zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego i tworzenia partnerstw między władzami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi również byłą ważną częścią projektu. Przykład zaczerpnęliśmy z Norwegii” dodaje Wicedyrektor.

„Norwegowie mają dobry model, jak to robić. W ramach projektu pojechaliśmy do Norwegii z wizytą studyjną. To było dla nas bardzo interesujące. Mam poczucie, że bardzo dużo się nauczyliśmy i myślę, że nasi norwescy gospodarze również”.

Trafiający w sedno

„Divercity” jest finansowany przez Norwegię w ramach funduszu współpracy dwustronnej Norway Grants. W przemówieniu inauguracyjnym, Ambasador Norwegii w Polsce, Pan Karsten Klepsvik, podkreślił, że tematyka konferencji – jak tworzyć lepsze miasta – trafia w istotę funduszy norweskich, w wiele ich aspektów.

„Konferencja „Miasta dla wszystkich” jest odzwierciedla założenia funduszy norweskich. Fundusze norweskie są inwestowane w 16 krajach europejskich. Obszary wsparcia obejmują m.in. środowisko naturalne, efektywność energetyczną, zdrowie, badania naukowe, edukację, wymiar sprawiedliwości, społeczeństwo obywatelskie czy kulturę, by wymienić tylko kilka. Wszystkie te tematy są również istotne dla dzisiejszej konferencji” powiedział Ambasador.

Zrównoważony rozwój

Kwestia przyjaznych środowisku miast została podniesiona przez jednego z prelegentów, architekta Opery w Oslo Pana Taralda Lundevala, z norweskiej pracowni architektonicznej Snøhetta. W swoim wystąpieniu Lundeval podkreślił potrzebę podejmowania kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju i uwzględniania ich przy planowaniu nowych projektów rozwoju obszarów miejskich. Architekt zwrócił również uwagę na fakt, że największe zyski w tym obszarze uzyskiwane są poprzez uczynienie budynków bardziej energooszczędnymi.

W sumie „Divercity” to ponad 20 prelegentów i panelistów z Polski i Norwegii, a także w Wielkiej Brytanii.

Doskonały przykład z rodzimego podwórka WUWA2

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Polsce

fot: amb-norwegia.pl

3 0 1331 15 września, 2014 News, Rozmaitości 15 września, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.