Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur
Posted by

Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur

Lepsza szkoła – wielokulturowa

 

Imigranci z innych krajów i polskie dzieci powracające z rodzicami z emigracji zarobkowej są cennym zasobem szkoły, a nie – w związku z trudnościami językowymi i zwyczajowymi – klasowym problemem. „Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur?” – na to pytanie na 3. Kongresie Polskiej Edukacji odpowie prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Będzie to jedna z wielu prezentacji naukowców, nauczycieli, a także przedstawicieli środowiska rodziców i uczniów. Problemy i propozycje dla lepszej szkoły, jakie zostaną przedstawione podczas dwudniowego kongresu organizowanego 29 i 30 sierpnia w Katowicach przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Badań Edukacyjnych.

Prof. Grzymała-Moszczyńska od 25 lat zajmuje się problemami adaptacyjnymi uchodźców. W Katowicach będzie omawiała sytuację dzieci cudzoziemskich, dzieci z małżeństw mieszanych oraz dzieci polskich z powrotów emigracyjnych.

Uczona od wielu lat współpracuje z polskim komitetem ds. UNESCO. Dwa razy w roku prowadzi zajęcia dla nauczycieli pod hasłem „Wielokulturowa klasa szkolna”. Jak zaznacza badaczka, choć przez spotkania w wielu małych miastach Polski przeszło wielu nauczycieli, to nikt z nich nie zetknął się w procesie kształcenia z problemem wielokulturowości.

„W Polsce nie ma kształcenia pracowników socjalnych, pedagogów, czy psychologów do pracy z takimi osobami. Moją wielką troską i rozczarowaniem jest fakt, że młodzi psychologowie pójdą do pracy bez przygotowania. Staram się +przemycać+ tę tematykę do moich zajęć z psychologii kulturowej prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Globalne zmiany, które zachodzą również w Polsce, powodują, że w szkołach albo w ośrodkach pomocy społecznej Polacy będą pracować z osobami z bardzo różnych kultur, odmienności etnicznych” – uważa prof. Grzymała-Moszczyńska.

W naszych szkołach coraz częściej pojawiają się uczniowie z innych krajów. Bywa, że nie tylko nie znają języka polskiego, lecz także nie odnajdują się w nowej kulturze. Często przybyli do Polski, jako uchodźcy lub emigranci, czasem to Polacy powracający z dłuższego pobytu za granicą. To nowe wyzwanie dla szkół i systemu edukacji. Jak sobie z nim radzimy? Jak możemy radzić sobie lepiej? Na te pytani spróbuje odpowiedzieć krakowska uczona.

W programie kongresu znajdą się również wątki dotyczące wychowania dzieci w szybkim świecie, innowacyjnych nauczycieli i uczniów, a także zupełnie nowych kompetencji, jakie musi kształtować szkoła.

Kompetencje przyszłości dotyczą przede wszystkim zarządzania sobą, motywacji oraz umiejętności interpersonalnych. To kompetencje kluczowe, które ułatwiają zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. Wymagania pracodawców wciąż się zmieniają, zatem które z nich są najważniejsze? Na to pytanie odpowiedzą specjaliści ze świata nauki, biznesu oraz psychologii.

Najważniejsze wnioski z debaty „Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?” zostały zebrane w postaci zbiorowej mapy myśli. Podczas prezentacji będzie można zobaczyć szeroką wizję wymarzonej przez uczestników szkoły przyszłości, otrzymać wskazówki, jak ją zbudować w praktyce, a także zagłosować na poszczególne jej elementy.

Czy można w Polsce oddolnie zmieniać szkołę? Przedstawiciele społeczności kilku szkół, które oddolnie wdrażają zmiany, pokażą jak można inicjować je swoimi siłami. Propozycje związane z propagowaniem czytania w szkołach zaprezentują też przedstawicielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Poza tym uczestnicy zjazdu zmierzą się z pytaniami o rolę rodziców w przedszkolu i szkole, o to, czy dyrektor powinien być liderem czy administratorem, a także po co są oceny, testy, egzaminy.

Kongres odbywa się w dniach 29-30 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy ul. Olimpijskiej w Katowicach. Udział w Kongresie jest bezpłatny.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 953 04 września, 2015 Ciekawostki, Edukacja, News Wrzesień 4, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.