Kościół Wang w Karpaczu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Kościół Wang w Karpaczu
Posted by

Kościół Wang w Karpaczu

Kościół Wang w Karpaczu

 

Na pięknych wzgórzach Karpacza stoi Kościół Wang. Ten wspaniały przykład norweskiego drewnianego budownictwa sakralnego ma niezwykłą historię.

Kościół zbudowany został na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, ale z czasem świątynia stała się za mała na potrzeby miejscowej ludności i postanowiono o jej rozbiórce.

Przyjaciel pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, norweski malarz Jan Krystian Dahl, namówił go do zakupu kościółka i tym samym uratowania go od zniszczenia. Dzięki temu w 1842 roku kościół sprowadzono w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Tak oto Świątynia Wang stanowi kawałek Norwegii w pięknym rejonie Polski, Karpaczu.

3 sierpnia 2014 roku obchodzono 170-lecie konsekracji kościoła Wang w Karpaczu. Na uroczystościach obecni byli zarówno Chargé d’affaires Ambasady, jak również 50 delegatów z Vang w Norwegii.

Dowiedz się więcej na wang.com.pl/

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie

Fot: wikipedia.org

2 0 1842 05 sierpnia, 2014 Kultura i sztuka, News 5 sierpnia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.