Kościół Wang w Karpaczu obchodził 175-lecie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Kościół Wang w Karpaczu obchodził 175-lecie
Posted by

Kościół Wang w Karpaczu obchodził 175-lecie

175lecie Kościoła Wang

23 maja Kościół Wang w Karpaczu obchodził 175-lecie konsekracji świątyni. Delegacja z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w Karpaczu udała się na obchody jubileuszu do Norwegii, do zaprzyjaźnionej parafii Vang– miejsca, z którego kościół został przeniesiony do Polski w XIX w. Gratulujemy i cieszymy się z tej wspaniałej, wieloletniej współpracy między norweskimi a polskimi partnerami!

Kościół Wang w Karpaczu pierwotnie został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Vang, w dolinie Valdres (południowa Norwegia), jednakże z czasem miejscowa ludność zapragnęła większej świątyni. Kiedy stwierdzono, że budynek nadaje się do przeniesienia w inne miejsce, kościół kupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV z zamiarem umieszczenia go w Berlinie. Ostatecznie jednak, w 1842 roku, sędziwa drewniana świątynia trafiła do Karpacza Górnego, gdzie stała się prawdziwą wizytówką miasta.

kosciol-wang-w-karpaczu

Wnętrze świątyni zdobią rzeźby przypominające plątaninę roślin i węży oraz groźne stwory, a na drzwiach znajdują się teksty zapisane pismem runicznym używanym przez Wikingów.

Kościoły słupowo-szkieletowe to najznakomitszy wkład Norwegii w światową historię architektury. W średniowieczu budowano je w krajach płn.-zach. Europy, a w samej Norwegii było ich ok. 1000. Począwszy od XVI w. wiele z nich rozebrano i zastąpiono większymi budowlami sakralnymi. Obecnie w Norwegii jest 28 tego typu świątyń, a poza jej granicami tylko dwa: jeden w Szwecji i drugi w Polsce, właśnie w Karpaczu.

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

0 0 1138 27 maja, 2015 Kultura i sztuka, News 27 maja, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.