Laureatem konkursu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Laureatem konkursu „Polska Pięknieje” zostało Sanktuarium w Św. Lipce
Posted by

Laureatem konkursu „Polska Pięknieje” zostało Sanktuarium w Św. Lipce

Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany jest od 2008 r. przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Poprzez promocję najlepszych przedsięwzięć konkurs pokazuje pozytywny wpływ funduszy europejskich na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany – zarówno w sferze krajobrazu, jak też w sposobie spędzania wolnego czasu przez Polaków.

W tym roku do konkursu zgłoszono 256 wniosków. Spośród nich kapituła wybrała najciekawsze w 7 kategoriach. Sanktuarium w Świętej Lipce zwyciężyło w kategorii „Zabytek”. Dzięki środkom z Grantów Norweskich Sanktuarium w Świętej Lipce przeszło gruntowny remont realizując projekt pt. „Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce”.

W ramach projektu przeprowadzono kompleksową renowację obiektu, o wartości blisko 2,5 mln euro. Odrestaurowane zostały krużganki, malowidła, rzeźby i detale kamieniarskie, ołtarz główny wraz z posągami, prospekt organowy, organy, dach oraz witraże.

Fasada kościoła została przemalowana z żółtego na czerwono-różowy (konserwatorzy określają ten kolor, jako jasną czerwień żelazową). Na froncie kościoła zachowały się liczne ślady oryginalnego koloru i były one w takim stanie, że konserwatorzy mogli odtworzyć pierwotny barokowy kolor. „Trzeba jednak było do tego przekonać gospodarzy miejsca, czyli jezuitów. Nie było to łatwe” – przyznała konserwator.

Oprócz naprawy frontowej ściany kościoła renowacji poddano także krużganki otaczające świątynię. Na konferencji prasowej podsumowującej prace konserwatorskie wspomniano, że malunki były w tak fatalnym stanie, że „przy mocnym wietrze można było brać miotłę, szufelkę i zbierać je z podłogi”. W wielu miejscach konserwatorzy, by odnowić freski, najpierw musieli scalić je z podłożem.

We wnętrzu kościoła gruntownej konserwacji został poddany główny ołtarz i wyjątkowe nie tylko w Polsce, ale w całej Europie ruchome organy. Michał Klepacki, który konserwował instrument, powiedział, że jego kiepski stan był efektem m.in. wielkiej eksploatacji. W opłakanym stanie był m.in. miech, na którego naprawę zużyto ponad 50 m kw. baraniej skóry. Piszczałki organowe konserwowano w Niemczech. Odnowione zostały także wszystkie ruchome figurki na organach oraz ornamenty.

Konserwator Barbara Kulczyńska-Nowak, która restaurowała największy na Warmii i Mazurach ołtarz autorstwa Krzysztofa Peuckera z 1719 roku, powiedziała, że zmienione zostało przede wszystkim jego zwieńczenie tzw. Gloria. Przed renowacją była ona osłonięta płytą pilśniową pomalowaną farbami – teraz jest odsłonięta. Renowacji poddane zostały też okopcone przez lata świecami z ołtarza figury świętych oraz obrazy. „Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że pierwowzory obrazów w ołtarzu znajdują się w rzymskich świątyniach” – zaznaczyła Kulczyńska-Nowak.

Święta Lipka jest najbardziej znanym mazurskim sanktuarium. To także obiekt zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Legenda głosi, że skazany na śmierć mieszkaniec Reszla wystrugał nocą podobiznę Maryi i gdy piękną rzeźbę zobaczyli sędziowie zwolnili go. Skazaniec idąc pieszo do Reszla z więzienia w Kętrzynie, zgodnie z poleceniem Matki Bożej ustawił figurkę na lipie i odtąd zaczęły się dziać w tym miejscu nadprzyrodzone rzeczy, tak, że w 1300 roku powstała na miejscu cudownej lipy pierwsza kaplica.

Według legendy opowiedzianej przez lokalnych przewodników, po hołdzie pruskim w 1525 roku protestanci spalili katolikom kaplicę i na jej miejscu ustawili szubienicę. To nie odstraszyło wiernych i w 1687 roku rozpoczęła się budowa kościoła, która trwała do 1693 roku. Potem dobudowano do niego klasztor jezuitów, a w 1708 r. zakończono budowę otaczających świątynię krużganków.

Więcej na temat Sanktuarium znaleźć można na stronie http://www.swlipka.org.pl/

W pozostałych kategoriach zwyciężyli:

  • rewitalizacja – „Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne”,
  • miejsce przyjazne dzieciom – „Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie”,
  • produkt promocyjny „Kampania promocyjna Suwalszczyzny, jako jednej z marek turystycznych województwa podlaskiego”.,
  • obiekt turystyczny – „Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie, w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego”,
  • turystyka aktywna – „Budowa tras do narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej”.,
  • turystyka transgraniczna i międzynarodowa – „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”

 

Fot: sxc.hu

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie

 

19 0 1079 28 maja, 2012 Atrakcje Turystyczne, News, Polska, Turystyka 28 maja, 2012

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.