Lepsze warunki dla studentów z zagranicy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Lepsze warunki dla studentów z zagranicy
Posted by

Lepsze warunki dla studentów z zagranicy

Lepsze warunki dla studentów z zagranicy na polskich uczelniach

 

Ułatwienia dla studentów-cudzoziemców od nowego roku akademickiego i swoboda dla polskich uczelni w ustalaniu wysokości opłat – tymi dobrymi informacjami prof. Lena Kolarska-Bobińska podzieliła się podczas wizyty w Olsztynie. Minister nauki wzięła dziś udział w obchodach święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

– Przygotowaliśmy program umiędzynarodowienia. Chcemy przyciągać studentów z całego świata. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiuje 343 cudzoziemców z wielu państw. Chcemy, by było ich jeszcze więcej i dlatego rektorzy będą mogli sami decydować o wysokości czesnego. To czesne nie będzie pobierane z góry za całe studia, ale za semestr. To wielkie ułatwienie dla studentów – mówiła minister nauki podczas obchodów Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM).

W Polsce obecnie studiuje ponad 46 tys. cudzoziemców. W ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła aż o 10 tys. Studenci, którzy przyjechali do Polski z zagranicy, do tej pory musieli ponosić opłaty za całe studia z góry. A więc w przypadku studiów licencjackich student musiał przed rozpoczęciem nauki w Polsce zapłacić za trzy lata. Mniej zamożnym osobom uniemożliwiało to studiowanie w naszym kraju. Od nowego roku akademickiego zagraniczny student będzie płacił za każdy semestr. Nie będzie musiał więc jednorazowo dokonywać dużej opłaty. Ale to nie koniec korzystnych zmian. Koszty studiów na polskich uczelniach publicznych dla cudzoziemców spadną. Od października to sama uczelnia, a konkretnie jej rektor, będzie ustalał wysokość opłaty. Uczelnie będą więc konkurować między sobą, a dzięki niższym stawkom studentów z zagranicy będzie w Polsce jeszcze więcej.

W trakcie obchodów święta UWM minister nauki przypomniała także, że w ostatnich latach w infrastrukturę szkół wyższych i instytutów naukowych Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych. Powstało ponad 200 nowych laboratoriów i centrów badawczych. Przebudowano ponad dwa tysiące ośrodków. Resort nauki już od dłuższego czasu zabiegał u Komisji Europejskiej (KE) o dopuszczenie możliwości na komercyjne wykorzystywania tej infrastruktury. Dzięki naszym staraniom dysponujemy już opiniami KE, które na nie zezwalają.

Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego połączone było z uroczystym posiedzeniem Senatu z okazji nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Woźnickiemu. W Olsztynie obradowali dziś także członkowie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i prezydium Polskiej Akademii Nauk (PAN). Minister Lena Kolarska-Bobińska wzięła udział w ich wspólnym posiedzeniu.

http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/lepsze-warunki-dla-studentow-z-zagranicy-na-polskich-uczelniach.html

Źródło: materiały pochodzą ze strony migrant.info.pl
Fot: freeimages.com

1 0 615 21 maja, 2016 Edukacja, News 21 maja, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.