Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Logika lokalności. Norweski i polski design – wystawa
Posted by

Logika lokalności. Norweski i polski design – wystawa

Wernisaż wystawy „Logika lokalności. Norweski i polski design” w Trondheim

W Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum w Trondheim, 6 kwietnia br., odbył się wernisaż wystawy „Logika lokalności. Norweski i polski design”. Można ją będzie oglądać do 4.06.2017. Otwarcia wystawy dokonały Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Agata Wąsowska-Pawlik, Dyrektor Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum Åshild Adsen oraz Wiceburmistrz Trondheim Hilde Opoku. Następnie goście wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Krakowie: Zuzanny Bachmińskiej (wiolonczela) i Piotra Lary (fortepian).

Wystawa „Logika lokalności. Norweski i polski design” prezentuje jeden z nurtów w polskim i norweskim designie, który czerpie inspiracje z tradycyjnych, często regionalnych form i wzorów, odkrywa na nowo stare techniki rzemiosła i rękodzieła, wykorzystuje lokalne materiały i aktywizuje miejscowe społeczności. Wrażliwi na lokalność projektanci starają się tworzyć zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, dbając o harmonię i równowagę w lokalnym otoczeniu.

Ekspozycja jest próbą ukazania wzajemnych polsko-norweskich korelacji i punktów stycznych w designie ostatnich 15 lat. Wystawa prezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów, prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie jak i te najnowsze.

Wśród artystów, których projekty są zaprezentowane w muzeum w Trondheim, znaleźli się m. in.: Malafor, Jan Lutyk, Karina Królak, AP Dizajn, Fivetimesone, Kristine Five Melvaer, Anderssen&Voll, Andreas Engesvik, Olle Petter Wulum i Stian Korntvedt Ruud.

Wystawa jest wzbogacona polskimi eksponatami z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskimi z Sverresborg, Trøndelag Folkemuseum, które są przykładami tradycyjnego rzemiosła – źródła współczesnych inspiracji zarówno w kształtowaniu nowych form jak i filozofii. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog w języku polskim, norweskim i angielskim, ufundowany przez Instytut Adama Mickiewicza oraz mapa wystawy przygotowana przez polskich autorów i przetłumaczona na języka norweski.

 

Wystawa uprzednio była pokazywana w Galerii MCK w Krakowie 17.12.2016-26.03.2017.
W Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum będzie prezentowana do 4.06.2017.
Kuratorkami wystawy są: dr Monika Rydiger, Solveig Lønmo
Aranżację plastyczną wykonał: Paweł Żelichowski

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)

1 0 175 26 kwietnia, 2017 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Norwegia, Wydarzenia 26 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.