MdM - jak pomieścić wszystko w mieszkaniu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

MdM – jak pomieścić wszystko w mieszkaniu
Posted by

MdM – jak pomieścić wszystko w mieszkaniu

Jak pomieścić wszystko w standardowym mieszkaniu MdM?

53 m² mieszkania w bloku oraz 83 m² domu jednorodzinnego to średnia powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nabywanego w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Te kilkadziesiąt metrów własnego M z rządowym dofinansowaniem to często zagwozdka dla projektantów wnętrz, by wszystko pomieścić i funkcjonalnie zaplanować. Z analizy firmy Komandor wynika, że 75 proc. kupujących w roku 2014 wybrało taki układ mieszkania, w którym można zastosować styl minimalistyczny dopasowany do potrzeb i portfela młodych kredytobiorców.

Ponad 50 proc. beneficjentów programu „Mieszkania dla Młodych” w 2014 roku to osoby samotne
– wynika z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego. W pierwszym roku funkcjonowania programu MdM umowy z bankiem podpisało blisko 7 tys. osób samotnych, 3 200 małżeństw bezdzietnych oraz 2,5 tys. małżeństw z dziećmi i osoby samotnie wychowujące dzieci. Łączna kwota udzielonych kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” od początku roku do końca listopada 2014 roku to 2,3 mld zł.

Młodzi stawiają na minimalizm

Mały metraż mieszkania czy domu jednorodzinnego z rządowym dofinansowaniem zobowiązuje nas do lekkiej i przestronnej aranżacji. Z analizy firmy Komandor wynika, że 75 proc. młodych kredytobiorców, wybiera taki układ mieszkania, które będzie można ciekawie zaaranżować kierując się minimalizmem i porządkiem.

Olbrzymie kredensy, wysokie komody i długie meblościanki ustępują miejsca prostym, praktycznym meblom. Równowaga i harmonia powinny iść w parze z minimalizmem. Aranżując wnętrza należy pamiętać aby meble nie obciążały pomieszczeń, szczególnie w niewielkiej przestrzeni Prostota mebli nadaje pomieszczeniom funkcjonalny charakter a funkcjonalność to trend, którym zdecydowanie warto się kierować.

– Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie zakupione w programie MdM oraz w zgodzie z obecnie panującymi trendami, proponuję proste formy i elegancki minimalizm. Przede wszystkim meble nie powinny przytłaczać pokoju i ograniczać dostępu naturalnego światła. Najlepiej w takim wypadku sprawdzają się szafy wnękowe, które nie zastawiają przestrzeni, tylko idealnie wkomponowują się w nowoczesną przestrzeń salonu czy sypialni – podkreśla Monika Szczęsny projektantka z firmy Komandor.

Aranżacja dopracowana do centymetra

Taka minimalistyczna kreacja wnętrz jest idealna dla miłośników ładu i porządku. Zazwyczaj rozwiązania w postaci ergonomicznej, prostej zabudowy nie rozpraszają niczym naszej uwagi i gwarantują efektywny wygląd. Wnętrza zaprojektowane w tym stylu do minimum ograniczają zbędne dodatki i niepotrzebne dekoracje, a główne miejsce zajmują tylko najważniejsze meble.

– Dla takich lokali idealnym rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, które ułatwią zagospodarowanie wnętrza z uwagą na każdy cenny centymetr i wprowadzą do niego wielofunkcyjność. Przy aranżacji kawalerki czy małych mieszkań dla singli warto wykorzystać istniejące wnęki i zabudować je szafą – dodaje Anna Wróbel projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Jeśli nasze wymarzone mieszkanie to kawalerka wówczas, warto pomyśleć nad oddzieleniem części dziennej od kuchennej. Można w tym przypadku zastosować drzwi podwieszane. – Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania toru dolnego, a zatem nie ingerujemy w podłoże i zachowujemy jego jednolity charakter na całej powierzchni. Za pomocą drzwi przesuwnych możemy na wiele sposobów zaaranżować wnętrze i zmieniać jego metraż, zwiększać i zmniejszać w zależności od naszych potrzeb – dodaje Anna Wróbel.

Jak optycznie powiększać wnętrza?

W minimalistycznych wnętrzach warto zastosować kolory, które poprawią nasz nastrój i wizualnie powiększą metraż naszego mieszkania. Brązy, beże i ciepłe odcienie szarości to barwy, które uspokajają, a dzięki nim wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Nowy design stawia na jasne, pastelowe i chłodne kolory. Soczysty kolor zastosujmy tam, gdzie chcemy ożywić przestrzeń, podkreślić ją i zwrócić na nią uwagę. Radosne i ciepłe, optymistyczne kolory, kontrastujące dodatki idealnie przełamią zarówno biel jak i jasną, lekko przygaszoną kolorystykę. – Jasne kolory i pastelowe odcienie spowodują, że wnętrza będą się wydawały większe, generalnie barwy chłodne powiększają optycznie pomieszczenia – takie działanie mają min. świetliste szarości i błękity – dodaje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

W 2015 szansa na większe mieszkania

Zgodnie z założeniami Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w przyszłym roku zwiększy się pakiet prorodzinny, co oznacza szansę na większy metraż mieszkania ze wsparciem rządowym. Rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do powierzchni 65 m² mieszkania. Wsparcie państwa w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci wzrośnie z 15 proc. do 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Rodzina lub osoby z trójką dzieci otrzymają 30 proc.

Od 1 stycznia 2015 zmienia się również wysokość obowiązkowego wkładu własnego. Do tej pory, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny wystarczyło posiadać 5% wartości nieruchomości. Teraz kredytobiorcy muszą dysponować środkami przynajmniej w wysokości 10%.

Na chwilę obecną wnioski o kredyt z dopłatą przyjmuje 14 banków. Umowy o stosowaniu finansowego wsparcia zostały dotychczas zawarte z 14 bankami. Banki które przyjmują wnioski to : PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank, SGB – Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska – BOŚ, BPS – Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Millennium, Euro Bank, Deutsche Bank, Bank Zachodni WBK. Od stycznia 2015 roku wnioski przyjmuje roznieć Raiffeisen Bank i Credit Agricole Bank.
Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

1 0 1539 12 stycznia, 2015 News, Rozmaitości 12 stycznia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.