Międzynarodowy program HERA JRP

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Międzynarodowy program HERA JRP
Posted by

Międzynarodowy program HERA JRP

Międzynarodowy program HERA JRP szansą dla humanistów

 

Humaniści prowadzący międzynarodowe badania dotyczące idei „spotkań kulturowych”, mogą wziąć udział w programie badawczym HERA JRP. Wnioski w języku angielskim można składać w wersji elektronicznej przez stronę internetową www.heranet.info do 4 maja.
HERA JRP to międzynarodowy program badawczy adresowany do humanistów, finansowany przez 20 organizacji wspierających badania naukowe w Europie oraz Komisję Europejską. Ma on inicjować współpracę naukowców z różnych europejskich ośrodków badawczych oraz zwrócić uwagę na społeczne, kulturowe oraz polityczne problemy i wyzwania współczesnej Europy.
Konkursy ogłaszane przez HERA JRP są przeznaczone dla naukowców z krajów, które zgłosiły akces do programu. Wśród nich, oprócz Polski, znalazły się również: Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Szwecja i Wielka Brytania.
O finansowanie w ramach programu mogą się starać naukowcy realizujący projekty w zespołach składających się z badaczy pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów. Druga edycja jest skierowana do uczonych prowadzących badania w obszarze „spotkań kulturowych”.
„Idea spotkań kulturowych ma bardzo istotne znaczenie dla współczesnej Europy. Toczący się proces formowania się tożsamości europejskiej jest wynikiem ścierania oraz scalania się kultur, a także ich syntezy oraz przeobrażeń, jakim ulegają. Te procesy są konsekwencją m.in. wymiany myśli, rozwoju technologicznego i ekonomicznego, wymiany handlowej, wojen czy zmian politycznych” – czytamy na stronie Narodowego Centrum Nauki (NCN).
„Zrozumienie idei spotkań kulturowych nie jest możliwe bez zrozumienia historii oraz idei samej Europy. Ich znaczenie obejmuje zarówno wszelkie przejawy życia codziennego, jak i obszary działalności człowieka związane z ideologiami oraz instytucjami społecznymi” – czytamy w komunikacie dotyczącym konkursu.
Jak informuje NCN, do konkursu mogą być składane projekty podejmujące kwestie teoretyczne, a także koncentrujące się na bardziej szczegółowych zagadnieniach. Program zakłada analizę idei spotkań kulturowych w aspekcie przestrzennym oraz temporalnym (w jego współczesnych przejawach, a także w perspektywie historycznej).
Projekty mogą czerpać z nauk takich jak: historia, literatura, studia kulturowe, historia sztuki, filologia i językoznawstwo, antropologia, filozofia i psychologia. Szczególnie zalecane jest łączenie aspektów teoretycznych i praktycznych. Mimo że projekty powinny obejmować przede wszystkim nauki humanistyczne, dopuszcza się również sięganie do innych obszarów nauki.
Łączny planowany budżet środków przeznaczonych na granty badawcze to ponad 18 milionów euro, w tym 6 milionów pochodzących z budżetu Komisji Europejskiej. Wysokość środków przekazywanych do wspólnego budżetu przez poszczególne agencje finansujące badania jest zależna od krajowych nakładów na naukę i w przypadku Polski wyniesie około 300 tys. euro.
Projekty nagrodzone przez międzynarodowy panel ekspertów będą finansowane z puli przekazanej programowi HERA JRP przez odpowiednią krajową agencję finansującą badania. W sytuacji, gdy ta pula okaże się niewystarczająca do pokrycia kosztów działalności uczonych z danego kraju w projektach, które otrzymały rekomendację ekspertów, naukowcy otrzymają wsparcie ze środków Komisji Europejskiej.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu są dostępne na stronie: http://heranet.info/

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

2 0 1531 09 września, 2014 Nauka i badania, News 9 września, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.