Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Posted by

Nadciąga skandynawska aura (VIDEO)

Powyrywane drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy, to tylko kilka skutków, których należy się spodziewać przy prędkości wiatru przekraczającej 100 km/h. Orkan Ksawery sieje zamęt nad Skandynawią, wieczorem dotrze na Pomorze.

Niemieccy metrolodzy oceniają, że zjawisko może być najsilniejsze od 1962 roku. Synoptycy zaś ostrzegają przez prędkością wiatru, która może osiągnąć nawet 140 km/h.

Naukowcy utrzymują, iż bezpośrednie spotkanie z orkanem, dla człowieka może skończyć się tak, jak spotkanie z ciężarówką. Są to bardzo silne, porywiste wiatry, które błyskawicznie usuwają przeszkody na swej drodze, w skutek czego powodują ogromne zniszczenia w postaci powyrywanych drzew czy uszkodzonych linii energetycznych.

Synoptycy zapowiadają, że wichurze towarzyszyć będą silne opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. To z kolei może być powodem wielkich zamieci i zawiei śnieżnych, które ograniczają widoczność na drogach. Mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się cofki, w skutek czego mogą wystąpić lokalne podtopienia. Szacuje się, że w ciągu dwóch najbliższych dni, sztorm na Bałtyku osiągnie wartość co najmniej 8 w skali Beauforta. Ponadto synoptycy obawiają się, że przy tak silnym wietrze skala może okazać się  niewystarczająca.

Na bieżąco sytuację na Pomorzu kontroluje Wydział Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego. Rzecznik wydziału uspokaja mieszkańców, pocieszając, że kierunek wiatru zapobiegnie powstawania cofki.

Na skutek silnych wiatrów część jednostek pływających do Skandynawii pozostało w porcie.
Rzecznik portu im. Lecha Wałęsy zapowiedział, że orkan nie sparaliżuje pracy lotniska, jednak zaznaczył, że mogą występować ewentualne opóźnienia i odwołania lotów. Według najnowszych prognoz, wiatr będzie wiał w kierunku, który nie przeszkadza w odpowiednim funkcjonowaniu samolotów.

skandynawska-pogoda

fot: sxc.hu

Ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych, zajęcia i lekcje w szkołach mogą zostać odwołane.

Ostrzega się, by kierowcy nie zostawiali swych samochodów pod drzewami. Służby alarmują kierowców ciężarówek, by ci zwalniali na otwartych przestrzeniach. Komunikat wydany dla mieszkańców Pomorza mówi o tym, by pozamykać okna i nie zostawiać niczego na parapetach, balkonach czy w ogrodach.

Fot: sxc.hu

1 0 562 05 grudnia, 2013 News, Zdrowie 5 grudnia, 2013

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.