Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Norwegia przedstawia białą księgę
Posted by

Norwegia przedstawia białą księgę

Biała Księga o Oceanach przyjęta!

To historyczna chwila: Norwegia po raz pierwszy przedstawia białą księgę (tzn. rządowy raport) na temat miejsca i roli oceanów w jej polityce zagranicznej i polityce rozwoju. Celem Białej Księgi o Oceanach jest wskazanie, w jaki sposób polityka zagraniczna i rozwoju mogą być wykorzystane dla ochrony norweskich interesów na oceanach, przy jednoczesnym promowaniu osiągnięć Zrównoważonych Celów Rozwoju ONZ (UN Sustainable Goals SDGs), a w szczególności celu, który ukierunkowany jest na oceany – cel ‘SGD 14’: zachowanie i zrównoważone wykorzystanie oceanów, mórz oraz zasobów morskich dla celów zrównoważonego rozwoju.

Norwegia ma cały szereg istotnych interesów narodowych w dziedzinie wykorzystania mórz i oceanów. Ponad 80% jej populacji zamieszkuje tereny położone w promieniu mniejszym niż 20 km od wybrzeża morskiego. Począwszy od czasów Wikingów aż do dziś wody przybrzeżne łączą i przybliżają do siebie wzajemnie różne części kraju, morza są też tradycyjną drogą, łączącą Norwegię z resztą świata.

Ogromny potencjal

Oceany są nie tylko kluczem do zrozumienia naszej przeszłości, ale także podstawą dla naszej przyszłości. Niosą one ogromny potencjał dla rozwoju gatunku ludzkiego. ONZ szacuje, że w 2050 roku liczba ludności na świecie wyniesie 9,7 mld, z czego większość tego przyrostu będzie miała miejsce w Afryce i Azji. Wszyscy ci ludzie będą potrzebowali pożywienia i energii, a wzrost populacji człowieka będzie skutkował rozbudową i intensyfikacją handlu i transportu morskiego.

Ten wysoki poziom rozwoju będzie zależał od naszej zdolności do zarządzania oceanami w sposób zrównoważony. Istnieje powszechna obawa o stan oceanów na świecie. Zmiany kilmatyczne, zanieczyszenie środowiska, śmieci i odpady w morzach i oceanach, rabunkowa gospodarka połowowa oraz niszczenie ekosystemów przybrzeżnych stanowią globalne zagrożenie.

W tym kotekście kluczowe znaczenie ma Konwencja ONZ o Prawie Morza, określana często jako ‘konstytucja oceanów’. Tak samo, jak konstytucja danego krajuy zapewnia przewidywalność i stabilność na poziomie krajowym, tak Prawo Morza wspiera ochronę środowiska morskiego i stymuluje rozwój pokojowej międzynarodowej współpracy. Konwencja reguluje prawa i obowiązki państw w odniesieniu do korzystania z mórz i oceanów, wykorzystywania zasobów morskich i ochrony środowiska morskiego, zapewniając w ten sposób stabilność i tworzenie przewidywalnych ram dla podejmowanych tam inwestycji i aktywności gospodarczej.

Norweskie doświadczenia

Norwegia ma mocne podstawy do tego, aby dzielić się z innymi wiedzą i przyczyniać się do globalnego rozwoju, zgodnego z Celami Rozwoju ONZ. Norweskie doświadczenia w zrównoważonym zarządzaniu zasobami morskimi dały nam cenną wiedzę, którą możemy wykorzystać w naszych wspólnych międzynarodowych staraniach, skierowanych na wspieranie rozwoju i postępu, opartych na ochronie środowiska, a nie jego kosztem.

Obecnie zachodzi coraz pilniejsza potrzeba większej wiedzy na temat oceanów. Niektóre kwestie dotyczące oceanów mają charakter globalny i wymagają globalnych rozwiązań, podczas gdy wiele innych najlepiej można rozwiązać na poziomie regionalnym lub we współpracy bilateralnej. W białej księdze przdstawiono trzy priorytetowe obszary: zrównoważone wykorzystanie i tworzenie wartości, czyste i zdrowe oceany oraz rola ‘niebieskiej’ gospodarki (tj. gospodarki przybrzeżnej i morskiej) w polityce rozwoju.

Oceany i morza – ich miejsce i rola w polityce i gospodarce – to obszar traktowany priorytetowo w wielu miejscach na całym świecie. Ta wspólna tematyka jest, i jeszcze przez długi czas będzie podstawą dla norweskiej współpracy z innymi krajami w tym zakresie. Norweski rząd planuje rozpoczęcie rozmów o oceanach z poszczególnymi zainteresowanymi krajami w celu wymiany doświadczen i fachowej wiedzy oraz prowadzenia współpracy na rzecz czystych i zdrowych wód, zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich i rozwoju ‘niebieskiej’ gospodarki.

 

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

2 0 994 29 marca, 2017 Ekologia, News, Polityka 29 marca, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.