Norwescy pisarze w Warszawie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Norwescy pisarze w Warszawie
Posted by

Norwescy pisarze w Warszawie

Norwescy pisarze na Big Book Festival

 

Już w ten weekend (12-14.06) w Warszawie będzie okazja spotkać się ze specjalnymi gośćmi z Norwegii: Larsem Saabye Christensenem, najbardziej uznanym współczesnym powieściopisarzem norweskim (spotkanie w sobotę) oraz Herbjørg Wassmo, mistrzynią sag o losach kobiet i ich rodzin, prezentowanych na przestrzeni stuleci (spotkanie w niedzielę), którzy biorą udział w Dużym Festiwalu Czytania. To jedyne takie międzynarodowe wydarzenie w Warszawie.

BIG BOOK FESTIVAL // DUŻY FESTIWAL CZYTANIA
WARSZAWA 12-14 CZERWCA 2015 r.

Jedyny taki festiwal w Warszawie. Międzynarodowy, otwarty, odważny.
Trzy dni, 50 spotkań, 100 gości, 10,000 uczestników. Wśród gości tegorocznej edycji będą: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Hanif Kureishi, Iljas Churi, Władimir Sorokin, Hans Rosenfeldt, Jeet Thayil i wielu innych.

Festiwal odbędzie się przy ul. Hożej 51, na terenie dawnej fabryki serów.
Wszystkie spotkania są bezpłatne dla publiczności. Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli”.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z AUTORAMI NORWESKIMI:

LARS SAABYE CHRISTENSEN – najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce niedawno ukazały się głośne powieści – „Półbrat“ oraz „Odpływ“. Spotkanie tłumaczy Iwona Zimnicka.

BIG BOOK FESTIVAL // SOBOTA, 13.06, GODZ. 14.00-15.30 // HOŻA 51

HERBJØRG WASSMO – po raz pierwszy w Polsce. Norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni sag, poświęconych losom kobiet i rodzin. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej powieści „Chwile“. Spotkanie tłumaczy Ewa M. Bilińska.

W najnowszej książce Herbjørg Wassmo zostajemy porwani przez wir historii rozgrywającej się na przestrzeni lat, a właściwie całego jej życia. Podróż jest długa i trudna – od dziewczynki, która wyrosła w biednych warunkach w Vesterålen do pisarki u szczytu sławy, żyjącej wśród artystycznej elity.

Podobnie jak Tora i Dina – główne bohaterki w twórczości Wassmo – powoli wyłania się przed nami postać głównej bohaterki: wrażliwej i nieskończenie silnej.

„Wrażliwość to nie kwestia zewnętrznej powłoki, którą pisarka nadaje swojemu dziełu i samej sobie, tylko potężna wewnętrzna siła, wykuwająca kolejne zdania z przemyślanej i odczutej głębi. Te zdania nie przemknęły tylko przez głowę Herbjørg Wassmo zanim zostały przeniesione na papier; one przeniknęły przez całe jej ciało.(…) Wassmo nie daje nam wykładu. Życie nie zostaje poddane ocenie ani wyjaśnione. Zostaje opowiedziane. To jest właśnie talent pisarski Herbjørg Wassmo.”
Atle Christensen, Aftenposten

BIG BOOK FESTIVAL // NIEDZIELA, 14.06, GODZ. 12.00-13.30 // HOŻA 51

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

2 0 1234 11 czerwca, 2015 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska 11 czerwca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.