Norweski kryminał 2012 roku

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Norweski kryminał 2012 roku
Posted by

Norweski kryminał 2012 roku

Najlepszy norweski kryminał 2012 roku po polsku

 

 

10 września w Empikach i innych sieciach odbyła się premiera ‘Jaskoniowca’ – pierwszej książki ‘Nowego Jo Nesbø’ – Jørna Liera Horsta wydanej w języku polskim przez SMAK SŁOWA. Autor odwiedzi Polskę w dniach 24-28 września i odbędzie serię wywiadów i występów również telewizyjnych. Autor ma umówionych mnóstwo wywiadów w TVN (osobny program o nim i o książce), wywiad w POLITYCE, w TOK FM i innych stacjach. Jørn Lier Horst (ur. 27.02.1970) – norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników, a w 2013 ukazały się trzy pierwsze książki dla dzieci z serii „Biuro Detektywistyczne Nr 2”. Horst zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” (Świadek koronny). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Za powieść „Vinterstengt” (Po sezonie) otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy, natomiast jego powieść „Jakthundene” (Psy gończe) została uhonorowana Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem.

Przekład z języka norweskiego: Milena Skoczko Seria: Mroczny zaułek Data premiery: 10 września 2014 Tym razem śmierć składa wizytę sąsiadowi Wistinga. Zaledwie trzy domy dalej od mieszkania policjanta Williama Wistinga zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, który przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora. Nic nie wskazuje na to, aby jego śmierć była wynikiem przestępstwa. Viggo Hansen był człowiekiem, na którego za życia nikt nie zwracał uwagi, więc jego śmierć również nie wzbudza sensacji i nie trafia na czołówki gazet. A jednak z jakiegoś powodu ta sprawa budzi ciekawość córki Wistinga, która jest dziennikarką. Line postanawia napisać artykuł: portret zupełnie nieznanej osoby. Kiedy Line rozpoczyna swoje dziennikarskie śledztwo, policja otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu kolejnych zwłok, tym razem na miejscu wycinki lasu. Wygląda na to, że ciało musiało tam leżeć przez długi czas. Na zwłokach mężczyzny zostaje ujawniony niezwykły ślad. Wkrótce policja organizuje zakrojoną na szeroką skalę obławę – jedną z największych w historii Norwegii. Jedyne, co mogłoby popsuć szyki śledczym to nadgorliwi dziennikarze…

Recenzje:

To nowy Nesbø […] Jørn Lier Horst udowadnia, że jest jednym z najlepszych norweskich pisarzy powieści kryminalnych.”

Dagbladet

„Ekscytująca mieszanka dziennikarstwa i policyjnego śledztwa.”

VG

„Świetna opowieść o samotności i seryjnym zabójcy.”

Østlands-Posten

„»Jaskiniowiec» to świetnie napisany thriller, wywołujący dreszcz emocji od pierwszej do ostatniej strony. Nie sposób się od niego oderwać.”

Tvedestrandsposten „Kolejne zwycięstwo wyjątkowo zdolnego pisarza z Larviku.”

Tønsberg Blad

„Genialna książka – od początku do końca.”

Varden

„Książka, od której się nie oderwiesz.”

Moss Avis

„Horst stał się mistrzem w budowaniu i podtrzymywaniu napięcia – aż do ostatniej strony.”

Aftenposten

Fot: amb-norwegia.pl

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie

2 0 1515 11 września, 2014 Kultura i sztuka, News 11 września, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.