Norweski polarnik Roald Amundsen na biegunie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Norweski polarnik Roald Amundsen na biegunie
Posted by

Norweski polarnik Roald Amundsen na biegunie

Norweski polarnik Roald Amundsen wraz ze swą ekipą jako pierwszy w historii zdobył biegun południowy. Norwegowie zmagali się nie tylko z mrozem i wiatrem, ale i konkurencyjną brytyjską ekspedycją. Żeby przeżyć, musieli jeść swoje psy.

Wyprawa Amundsena składała się z 5 osób, 52 psów i 4 par sań. Aby tam dotrzeć , musiała odbyć wyczerpujący dwumiesięczny marsz przez zamarznięte Morze Rossa, Płaskowyż Polarny i lodową równinę, ścigając się jednocześnie z brytyjską wyprawą, dowodzoną przez Roberta Falcona Scotta – ta ostatnia dotarła na biegun o ponad miesiąc później.

O sukcesie Amundsena zadecydowały niespotykana determinacja oraz doskonałe przygotowanie – Norweg użył nart i sań ciągniętych przez psy, podczas gdy Brytyjczyk postawił na mechaniczne sanie, które zepsuły się podczas wyprawy i lapońskie kuce, które nie wytrzymały ekstremalnych warunków.

Norweska flaga została zatknięta na biegunie 14 grudnia 1911 r., ale jeszcze przez kilka kolejnych dni Amundsen kazał swej ekipie prowadzić pomiary w kierunku precyzyjnego określenia punktu. Ostatecznie okazało się, że jego wyprawa wylądowała zaledwie 200 metrów od geograficznego bieguna.

Norweska ekipa wróciła cała i zdrowa do Norwegii, natomiast Scott wraz ze swymi czterema towarzyszami zmarł w drodze powrotnej z wyczerpania i głodu.

Siedem lat później Roald Amundsen zaginął w Antarktyce.

Na biegunie południowym istnieje obecnie stacja polarna imienia dwóch pierwszych zdobywców: ‘Amundsena-Scotta’.

Fot: własność redakcji
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

1 0 13 13 czerwca, 2016 News, Sport, Turystyka 13 czerwca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.