Norweskie dary dla polskiego muzeum

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Norweskie dary dla polskiego muzeum
Posted by

Norweskie dary dla polskiego muzeum

Norweskie dary dla muzeum w Ostrzeszowie

 

Mundur oficerski, rzeczy osobistego użytku i szereg innych pamiątek otrzymało Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie (Wielkopolska) od rodzin norweskich żołnierzy, więzionych w tej miejscowości w czasie okupacji hitlerowskiej.
Niemcy zbudowali tutaj obozy jenieckie, najpierw stalag XXI-A, a później oflag XXI-C. Od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. przebywało w nich 1130 oficerów norweskich. Wśród nich był m.in. dziadek premiera Norwegii Jensa Stoltenberga, który rok temu odwiedził prywatnie Ostrzeszów. Szef rządu norweskiego przyjechał ze swoim ojcem, synem i siostrzenicą.

„Muzeum otrzymało m.in. nóż, kubki, kartki świąteczne, korespondencję, fotografie, furażerkę i okulary lotnicze” – poinformowała kierownik miejscowego Muzeum Regionalnego, Mirosława Rzepecka. Dodała, że pamiątki po norweskich żołnierzach gromadzone są od 1985 r. Jedną ze stałych ekspozycji jest wystawa pt. „Oficerowie norwescy w oflagu XXI-C”.

Wśród wielu pamiątek podarowanych przez rodziny z Norwegii są dokumenty z lat obozowych, książki, dyplomy, zdjęcia, rysunki wykonane przez jeńców w czasie ich uwięzienia, wspomnienia członków obozowej orkiestry. W oparciu o eksponaty muzealne, przeprowadzane są lekcje historii dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z materiałów archiwalnych i opracowań korzystają też studenci piszący prace dyplomowe. W ciągu roku wystawę odwiedza średnio pięć tysięcy osób, w tym wielu Norwegów.

Ostrzeszowscy samorządowcy współpracują z kombatantami II wojny światowej i ich rodzinami od ponad 25 lat.

W latach 1940-1945 w Ostrzeszowie więziono żołnierzy z 22 krajów. Miejscowość była wtedy nazywana „miastem za drutami”. ZAK

PAP – Nauka w Polsce

bsz

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

3 0 1410 10 września, 2014 Kultura i sztuka, News 10 września, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.