Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy
Posted by

Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy

Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy w Norwegii

Każdy pracodawca, który nie może przez pewien czas zapewnić pracę swojemu pracownikowi, może go zwolnić tymczasowo, czyli wysłać na tzw. permittering. Pracodawca taki zobowiązany jest do wypłaty ciągłości pensji przez pierwsze 20 dni trwania tymczasowego zwolnienia (tzw. lønnsplikt) – po tym okresie wypłatę świadczeń przejmuje norweski Urząd Pracy i Spraw Socjalnych NAV. Owe 20 dni to czas, w którym należy wystąpić do NAV-u o zasiłek dla bezrobotnych podczas tymczasowego zwolnienia (nor. dagpenger ved permittering). Zasiłek ten ma na celu zastąpić tymczasowo utracony dochód. Czas wypłacania zasiłku jest ograniczony do 26 tygodni w okresie 18-to miesięcznym.

Zasady permittringu muszą być jasno określone w zaświadczeniu (nor. versel om permittering), które wystawia pracodawca. Znaleźć się tam musi data wysłania na tymczasowe zwolnienie, ramy czasowe wypłaty pensji przez pierwsze 20 dni permitteringu, a przede wszystkim powód tymczasowego zwolnienia i, w miarę możliwości, data jego zakończenia.

Kto może ubiegać się o zasiłek podczas tymczasowego zwolnienia?

Dana osoba musi udokumentować, że przepracowała w Norwegii co najmniej jeden dzień, a utrata pracy nie jest z jej winy. Dodatkowo, wypłacony przychód tej osoby wyniósł co najmniej:

– 127 868 NOK w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym (w ubiegłym roku) lub
– 255 735 NOK w przeciągu 3 ostatnich zakończonych lat kalendarzowych.

Ponadto czas pracy osoby tymczasowo zwolnionej został zredukowany o co najmniej 50 procent, a samo zwolnienie przez pracodawcę jest spowodowane faktycznym brakiem pracy lub innymi okolicznościami, na które pracodawca nie ma wpływu.

Wyjątkiem są osoby pracujące w przemyśle rybnym – w ich przypadku czas pracy musi zostać zredukowany o co najmniej 40 procent, a zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 52 tygodnie.

Jak ubiegać się o zasiłek podczas permitteringu?

Podczas trwania 20 dni, w których to pracodawca jest zobowiązany do ciągłej wypłaty pensji, należy przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do podania o zasiłek, czyli:

1. kopię umowy o pracę,
2. dokument wysyłający na tymczasowe zwolnienie z pracy (nor. versel om permittering),
3. wydruk karty podatkowej za 2014 rok (nor. informasjon om skattekortet 2014 – skattetrekksmelding),
4. pozwolenie na pobyt w Norwegii (nor. registeringsbevis).

Kolejny krok to rejestracja on-line, jako poszukujący pracy na stronie NAV (www.nav.no). Osoba będąca na zasiłku dla bezrobotnych podczas tymczasowego zwolnienia zobowiązana jest do wysyłania co dwa tygodnie tzw. kart meldunkowych (meldekort). Karty te wysyła się elektronicznie poprzez swój profil na stronie nav.no/ Do rejestracji oraz wysyłania kart meldunkowych przydatne będą kody MinID lub metoda logowania BankID.

Całą procedurą tj. podaniem o permittering oraz rejestracją on-line, łącznie z przekazaniem klientowi instrukcji logowania oraz wysyłania kart meldunkowych, zajmuje się biuro NORLINK. Za naszym pośrednictwem można także zamówić kody MinID. Zapraszamy!

Autor: Ł. Miotk
Źródło: nav.no
Fot: sxc.hu

Norlink
Al.Grunwaldzka 178A/9, Gdańsk, pomorskie, 80-266 Gdańsk, Polska
Telefon: +48 58 352 43 93
Telefon komórkowy: +48 535 198 244
Email: biuro@norlink.pl
www: norlink.pl

Biuro Norlink czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: od 9:00 do 16:00

55 0 842 25 czerwca, 2016 News, Praca, Prawo, Przewodnik Czerwiec 25, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.