Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet
Posted by

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet

Pokojowa Nagroda Nobla 2015 przyznana!

 

Norweski Komitet Noblowski zdecydował, że tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego za wkład w budowanie pluralizmu demokratycznego w Tunezji. Nagroda, warta 972 tys. dolarów, została uroczyście wręczona 10 grudnia w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

10 grudnia w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku.

Tegoroczny Laureat to forum czterech organizacji tunezyjskich, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie za, jak ogłosił Komitet Noblowski, ‘wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po rewolucji jaśminowej z 2011 roku’. Zdaniem Komitetu to właśnie Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego odegrał kluczową rolę w dokonaniu się przemian politycznych w Tunezji po wybuchu arabskiej rewolucji, a szczególnie przyczynił się do rozwoju trwałego dialogu między obywatelami, partiami politycznymi a władzami tego kraju, pomimo istniejących różnic politycznych. Komitet zwrócił również uwagę na fakt, że Kwartet Tunezyjski pokazał, iż możliwa jest pokojowa współpraca mimo różnic religijnych środowisk islamskich i świeckich, i że mogą one wspólnie dążyć do jednego celu.

Zdaniem wielu ekspertów, przemiany demokratyczne w Tunezji przebiegły najlepiej spośród wszystkich krajów Afryki północnej.

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego powstał w 2013 roku. W jego skład wchodzą cztery organizacje, których działania skupiają się na wspieraniu rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji. Są to: centrala związkowa Powszechnej Tunezyjskiej Unii Pracy, Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła, Tunezyjska Liga Praw Człowieka i Tunezyjska Rada Adwokacka.

Do Pokojowej Nagrody Nobla 2015 zgłoszono 273 kandydatury: 205 osób oraz 68 organizacji.

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

2 0 1001 15 grudnia, 2015 Ciekawostki, News 15 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.