Polacy i ich bóle głowy latem oraz depresja zimą

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Polacy i ich bóle głowy latem oraz depresja zimą
Posted by

Polacy i ich bóle głowy latem oraz depresja zimą

Ból głowy latem, depresja zimą – zegar biologiczny wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie

 

Wiosną rośnie płodność, latem często boli nas głowa, a zimą dokucza depresja; za cykliczność tych zjawisk odpowiada nasz zegar biologiczny – wyjaśnia prof. Jolanta B. Zawilska, kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Badaniem rytmów biologicznych, czyli cyklicznych zjawisk zachodzących w organizmach pod wpływem czynników zewnętrznych, zajmuje się chronobiologia. Nauka ta potwierdza, że współczesny człowiek – mimo stosowania sztucznego światła i izolowania się od warunków zewnętrznych – wciąż podlega rytmom okołorocznym, związanym ze zmianami pór roku.

„Wiele procesów w ludzkim organizmie – biochemicznych, fizjologicznych czy chorobowych – przebiega w sposób rytmiczny. Mimo że człowiek robi wiele, aby te rytmy zakłócić lub nimi sterować, przebieg procesów życiowych – również na poziomie pojedynczych komórek – wciąż zależny jest od funkcjonowania zegara biologicznego” – podkreśla prof. Zawilska.

Główny zegar biologiczny znajduje się w jądrach nadskrzyżowaniowych podwzgórza – małej, złożonej z ok. 10 tys. neuronów strukturze w mózgu. Odpowiada on za kontrolę rytmów we wszystkich narządach, tkankach i komórkach. Najbardziej dostrzeganym przez człowieka rytmem okołodobowym jest „sen-czuwanie”.

Przyjmuje się, że długość pełnego cyklu dobowego wynosi ok. 24 godzin. Jednak – jak zaznacza prof. Zawilska – żyjemy w cyklu wymuszonym. Badania niemieckiego chronobiologa Jurgena Aschoffa dowodzą, że cykle biologiczne osób pozbawionych informacji o upływie czasu i żyjących w jednostajnych warunkach oświetleniowych po pewnym czasie zaczynają się od siebie różnić.

Wyniki prowadzonych badań wskazują na wiele prawidłowości, związanych ze zmianami pór roku, choć bywają też zaskakujące. „Wiosną – mimo że wszystko budzi się do życia – odnotowuje się najwięcej samobójstw. Ale ta pora roku sprzyja też płodności, bo wraz z wydłużającym się dniem rośnie produkcja plemników. Lato przynosi nasilenie bólów głowy i zaostrzenie objawów stwardnienia rozsianego” – wyjaśnia farmakolog.

Jesienią występują pierwsze objawy tzw. depresji zimowej. Wtedy też u dziewcząt najczęściej pojawia się pierwsza miesiączka. Zimą rośnie liczba zdiagnozowanych nowotworów szyjki macicy i jądra. Częściej zdarzają się przypadki nagłych zgonów niemowląt. Wzrasta zagrożenie zawałami serca i udarami mózgu, a u chorych na bulimię – częstotliwość objadania się.

Powszechny jest pogląd, że objawy depresji zimowej występują jedynie późną jesienią i zimą. Tymczasem często pierwsze symptomy pojawiają się wraz ze skracaniem się dnia, a więc już we wrześniu.

„Sezonowe obniżenie nastroju wcale nie musi być związane z zimą, Znane są przypadki występowania depresji letniej. Pacjenci z tą dolegliwością odzyskują energię i chęć do życia wraz z nadejściem zimy” – mówi prof. Zawilska.

Jej zdaniem próby sterowania zegarem biologicznym bez odpowiedniej wiedzy mogą pogłębić dysfunkcje organizmu. Do zaburzeń dochodzi np. u osób pracujących w systemie zmianowym. Z badań wynika, że najwięcej wypadków przy pracy zdarza się między drugą a piątą nad ranem. „To okres, gdy nasz zegar mówi, że jest to pora na sen, a nie pracę – występuje wtedy najmniejsza zdolność koncentracji i największa senność” – dodaje.

Praca zmianowa zwiększa ryzyko zaburzeń snu, chorób układu krążenia, chorób metabolicznych. Badania prowadzone w Danii na bardzo licznej populacji pielęgniarek pracujących przez kilkadziesiąt lat w takim systemie dowiodły, że ryzyko zachorowania na raka piersi było u nich wyższe niż u pielęgniarek pracujących tylko w standardowych godzinach w ciągu dnia, częściej występowały u nich problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem oraz nieregularne miesiączki.

Wiedza o działaniu zegara biologicznego jest przydatna w chronofarmakologii. „Staramy się dostosować czas podania leku do rytmu objawów choroby. Leczenie zgodne z rytmiką okołodobową powoduje, że możemy zmniejszyć dawkę leku i zwiększyć skuteczność terapii” – wyjaśnia profesor.

Chronoterapeutyki – leki, które uwalniają substancję czynną w określonym odstępie czasowym po przyjęciu – są wykorzystywane m.in. w leczeniu chronobiologicznych zaburzeń snu, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego (astma), choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, migreny, cukrzycy.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1717 10 kwietnia, 2015 News, Zdrowie 10 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.