Polacy na podium w programowaniu zespołowym

My na Twitterze

Pomagamy

Posted by

Polacy na podium mistrzostw Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Zespoły programistów z Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego zajęły 2. i 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC). Dzięki temu awansowały do światowych mistrzostw, które odbędą się w Maroku w 2015 r.
W zawodach CERC (Central Europe Regional Contest) mogły brać udział drużyny informatyków z siedmiu państw: Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na całym świecie odbywa się ponad 40 regionalnych mistrzostw, spośród których najlepsze zespoły trafiają do światowych mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest). Tym razem ogólnoświatowy finał odbędzie się w maju 2015 r. w Maroku.

W zawodach rozegranych na Uniwersytecie Jagiellońskim wzięło udział niemal 80 drużyn z Europy Środkowej. Uczestnicy mieli pięć godzin na rozwiązanie 12 zadań. Zwycięzcami byli ci, którym udało się rozwiązać poprawnie najwięcej zadań w jak najkrótszym czasie. Jeśli drużyna któreś z zadań rozwiązała błędnie, mogła dostać szansę na poprawienie się, ale za to doliczane były jej karne minuty.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu w Zagrzebiu, której udało się rozwiązać 10 zadań.

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer) zajęła drugie miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami, a zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba i Mateusz Gołębiewski) uporał się z 7 zadaniami.

Do światowego finału trafiły najlepsze drużyny z pięciu najlepszych uniwersytetów (po jednej drużynie z jednej uczelni). Oprócz zespołu z Zagrzebia, Warszawy i Wrocławia, na finał do Maroka pojedzie też zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajął 7. miejsce, a także programiści z Uniwersytetu Karola w Pradze – 8. miejsce. Na mistrzostwa w 2015 r. nie trafią ani drugi zespół z Zagrzebia, który zajął 4. miejsce, ani dwie drużyny z UW, które zajęły 5. i 6. miejsce.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata.

fot: freeimages.com