Polacy na podium w programowaniu zespołowym

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Posted by

Polacy na podium w programowaniu zespołowym

Polacy na podium mistrzostw Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Zespoły programistów z Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego zajęły 2. i 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC). Dzięki temu awansowały do światowych mistrzostw, które odbędą się w Maroku w 2015 r.
W zawodach CERC (Central Europe Regional Contest) mogły brać udział drużyny informatyków z siedmiu państw: Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na całym świecie odbywa się ponad 40 regionalnych mistrzostw, spośród których najlepsze zespoły trafiają do światowych mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest). Tym razem ogólnoświatowy finał odbędzie się w maju 2015 r. w Maroku.

W zawodach rozegranych na Uniwersytecie Jagiellońskim wzięło udział niemal 80 drużyn z Europy Środkowej. Uczestnicy mieli pięć godzin na rozwiązanie 12 zadań. Zwycięzcami byli ci, którym udało się rozwiązać poprawnie najwięcej zadań w jak najkrótszym czasie. Jeśli drużyna któreś z zadań rozwiązała błędnie, mogła dostać szansę na poprawienie się, ale za to doliczane były jej karne minuty.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu w Zagrzebiu, której udało się rozwiązać 10 zadań.

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer) zajęła drugie miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami, a zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba i Mateusz Gołębiewski) uporał się z 7 zadaniami.

Do światowego finału trafiły najlepsze drużyny z pięciu najlepszych uniwersytetów (po jednej drużynie z jednej uczelni). Oprócz zespołu z Zagrzebia, Warszawy i Wrocławia, na finał do Maroka pojedzie też zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajął 7. miejsce, a także programiści z Uniwersytetu Karola w Pradze – 8. miejsce. Na mistrzostwa w 2015 r. nie trafią ani drugi zespół z Zagrzebia, który zajął 4. miejsce, ani dwie drużyny z UW, które zajęły 5. i 6. miejsce.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl
fot: freeimages.com

0 0 0 26 listopada, 2014 News, Przewodnik 26 listopada, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.