Polacy nie potrafią oszczędzać?

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Polacy nie potrafią oszczędzać?
Posted by

Polacy nie potrafią oszczędzać?

Tylko dwóch na dziesięciu Polaków regularnie oszczędza

 

Natomiast aż dziewięciu na dziesięciu z nich deklaruje, że regularne oszczędzanie daje im spokój i poczucie bezpieczeństwa, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie PKO Banku Polskiego. Co jest przyczyną takiej sytuacji i jak zacząć oszczędzać?

– Oszczędzanie kojarzy nam się z bardzo pozytywnymi określeniami, jeżeli jednak spojrzymy w statystyki, to okazuje się, że zgromadzone oszczędności posiada tylko 67 procent gospodarstw domowych, z miesiąca na miesiąc powstają oszczędności rzędu od 200 do 500 złotych. Systematycznie oszczędza tylko 18 procent gospodarstw domowych – mówi newsrm.tv Marcin Idzik, socjolog z firmy badawczej TNS. Co więcej lokowanie środków na koncie oszczędnościowym deklaruje tylko 13 procent ankietowych, a 7 procent z nich na lokacie terminowej. Niepokoi także niska wartość regularnych oszczędności. Główną barierą, która nie pozwala rozpocząć rozsądnego oszczędzania jest według ankietowanych brak wiedzy jak to robić. Jedynie 38 procent Polaków uważa, że ma wystarczającą wiedzę jak to robić.

Jak tłumaczy Rafał Madej, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w PKO Banku Polskim, żeby zacząć oszczędzać, trzeba wiedzieć na co oszczędzamy i powinien zacząć ten cały proces od identyfikacji swoich celów. W zależności od tego jakie to będą cele, wtedy we współpracy z bankiem będzie można znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Cele mogą być różne, od długoterminowych, jak na przykład zabezpieczenie emerytalne, do krótkoterminowych, w postaci, na przykład zebrania środków na przyszłe wakacje.

Zdaniem 88 procent badanych oszczędzanie jest powodem do dumy, ponieważ zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umożliwia samorealizację, a co więcej jest przejawem rozsądku, zapobiegliwości i racjonalnego postępowania. Dlatego nie należy bać się oszczędzania i zarządzania budżetem, tylko zacząć już dziś i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze specjalistą, który będzie w stanie zaproponować nam najlepsze rozwiązanie w naszej sytuacji.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony newsrm.tv
Fot: newsrm.tv

3 0 1324 19 sierpnia, 2016 Biznes, News 19 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.