Polacy otworzyli milion nowych kont

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Polacy otworzyli milion nowych kont
Posted by

Polacy otworzyli milion nowych kont

Banki ostrzegają, że martwe konta będą zamykać

 

Na koniec pierwszego półrocza 2015 roku 19 ankietowanych banków uniwersalnych prowadziło 29 mln kont osobistych. W ciągu minionego roku rynek urósł o kolejny milion rachunków – wynika z analizy Bankier.pl i PRNews.pl. W ostatnich miesiącach kilka banków rozpoczęło proces wygaszania tzw. martwych kont.

Najwięcej ROR-ów prowadzi PKO Bank Polski (6,6 mln), drugie miejsce zajmuje Bank Pekao SA (3,6 mln), a trzecie mBank (2 951 tys.). Najwięcej rachunków przybyło w PKO BP i Bank BGŻ BNP Paribas. W obu przypadkach to skutek przeprowadzonych fuzji. PKO BP wchłonął Nordeę, a Bank BGŻ połączył się z BNP Paribas Bankiem. Gdybyśmy nie uwzględnili przejęć, największy wzrost organiczny odnotował ING Bank Śląski. Polacy wciąż zakładają nowe konta, ale dynamika wzrostu liczby rachunków spada m.in. z powodu rosnących opłat za ich prowadzenie. Dodatkowo banki wzięły się za zamykanie nieużywanych rachunków.

– Większość banków wycofała z oferty bezwarunkowo bezpłatne konta. Dziś aby korzystać z konta za darmo trzeba wykazać się aktywnością. Oznacza to, że należy często płacić kartą lub zasilać rachunek pensją. Utrzymywanie kilku ROR-ów staje się dla klientów coraz mniej opłacalne. Dlatego część z nich zaczyna zamykać konta. Także i same banki zaczynają robić porządki w statystykach i zamykać martwe konta, czyli rachunki z których klienci już nie korzystają. Jeszcze dwa, trzy lata temu rynek kont rósł o 1,7-1,8 mln rachunków rocznie. Teraz bankom przybyło „zaledwie” 1 mln kont – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Obok sektora komercyjnego, konta osobiste oferują też banki spółdzielcze i SKOK-i. Pierwsze prowadzą łącznie 3,6 mln ROR, a kasy blisko 1,2 mln. Łącznie daje nam to 33,6 mln kont osobistych. W ostatnim kwartale kilka banków odnotowało spadek liczby prowadzonych ROR. Kont ubyło w PKO BP, Alior Banku, Citi Handlowym i Deutsche Banku. Banki tłumaczą spadki czyszczeniem bazy z nieużywanych kont. Robią to po to, by nie utrzymywać martwych rachunków, z których klienci nie korzystają.

– Banki zwykle kontaktują się z klientami proponując im inne pakiety lub wypowiadają umowy jednostronnie. Nieużywane konto może skutkować naliczaniem opłat i powstaniem niedozwolonego debetu. W związku ze zmianami w cennikach można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach także inne banki odnotują spadek liczby ROR. Pociągnie to za sobą także spadek liczby aktywnych kart debetowych – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 928 07 września, 2015 Biznes, News 7 września, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.