Polacy równi i równiejsi

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Polacy równi i równiejsi
Posted by

Polacy równi i równiejsi

Państwo równych i równiejszych

 

Polska konstytucja gwarantuje równość wszystkich wobec prawa. Bardzo ładnie wygląda to na papierze, ale wiadomo, że w rzeczywistości obywatele dzielą się na równych oraz równiejszych i są traktowani niejednakowo. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest to, że osoby na ważnych stanowiskach państwowych stają często w obliczu konfliktu interesów.

„Jeżeli ktoś ma dobre kontakty z władzą, może być lepiej potraktowany i np. uzyskać kontrakt, wygraną w przetargu czy korzystniejsze rozstrzygnięcie sądu” – mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Tego typu sytuacje są oczywiście patologiczne. Dlaczego się zdarzają?

Niekiedy wynika to z tego, że osoby podejmujące jakąś decyzję lub mające na nią wpływ – które powinny być bezstronne – są zaangażowane w sprawę. Dochodzi wtedy do konfliktu interesów: sprawowana funkcja nakazuje bycie obiektywnym, ale np. względy finansowe czy relacje towarzyskie z danym obywatelem mogą sprawić, że interes prywatny staje się ważniejszy od odpowiedzialności publicznej.

Istnieją rzecz jasna mechanizmy, które przeciwdziałają występowaniu konfliktu interesów. Przykładowo sędzia nie może orzekać w sprawie swoich krewnych, ponieważ istnieje ryzyko, że byłby stronniczy. Niestety tego typu rozwiązania zwykle nie wystarczają. Co należałoby zatem zmienić?

„Najistotniejsze jest to, aby działania państwa były przejrzyste, a obywatele mieli dostęp do informacji publicznej. Jeśli będą oni wiedzieć, w jaki sposób są prowadzone postępowania i na jakich kryteriach opierają się podejmowane decyzje, będą mogli reagować, kiedy zauważą, że dochodzi do konfliktu interesów” – uważa ekspert.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1226 02 maja, 2016 News, Prawo Maj 2, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.