Polacy równi i równiejsi

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Polacy równi i równiejsi
Posted by

Polacy równi i równiejsi

Państwo równych i równiejszych

 

Polska konstytucja gwarantuje równość wszystkich wobec prawa. Bardzo ładnie wygląda to na papierze, ale wiadomo, że w rzeczywistości obywatele dzielą się na równych oraz równiejszych i są traktowani niejednakowo. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest to, że osoby na ważnych stanowiskach państwowych stają często w obliczu konfliktu interesów.

„Jeżeli ktoś ma dobre kontakty z władzą, może być lepiej potraktowany i np. uzyskać kontrakt, wygraną w przetargu czy korzystniejsze rozstrzygnięcie sądu” – mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Tego typu sytuacje są oczywiście patologiczne. Dlaczego się zdarzają?

Niekiedy wynika to z tego, że osoby podejmujące jakąś decyzję lub mające na nią wpływ – które powinny być bezstronne – są zaangażowane w sprawę. Dochodzi wtedy do konfliktu interesów: sprawowana funkcja nakazuje bycie obiektywnym, ale np. względy finansowe czy relacje towarzyskie z danym obywatelem mogą sprawić, że interes prywatny staje się ważniejszy od odpowiedzialności publicznej.

Istnieją rzecz jasna mechanizmy, które przeciwdziałają występowaniu konfliktu interesów. Przykładowo sędzia nie może orzekać w sprawie swoich krewnych, ponieważ istnieje ryzyko, że byłby stronniczy. Niestety tego typu rozwiązania zwykle nie wystarczają. Co należałoby zatem zmienić?

„Najistotniejsze jest to, aby działania państwa były przejrzyste, a obywatele mieli dostęp do informacji publicznej. Jeśli będą oni wiedzieć, w jaki sposób są prowadzone postępowania i na jakich kryteriach opierają się podejmowane decyzje, będą mogli reagować, kiedy zauważą, że dochodzi do konfliktu interesów” – uważa ekspert.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1435 02 maja, 2016 News, Prawo 2 maja, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.