Polsko-norweska współpraca dwustronna

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Polsko-norweska współpraca dwustronna
Posted by

Polsko-norweska współpraca dwustronna

Polsko-norweskie rozmowy w Warszawie

Polska i Norwegia to bliscy sojusznicy, o podobnej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa w regionie i we wschodnim sąsiedztwie UE – podkreślił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Børge Brende.

Ministrowie omówili dziś perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym zwłaszcza w obszarze energii i planowanej realizacji projektu Baltic Pipe/Northern Gate, którego realizacja miałaby szansę zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. – Rozmawialiśmy również o relacjach gospodarczych polsko-norweskich. Łączy nas w tej chwili wielki projekt, który mam nadzieję w ciągu 5-6 lat zostanie wykonany, to jest połączenie gazowe z Norwegii przez Danię do Polski – powiedział minister Witold Waszczykowski. – Sądzę, że możemy jeszcze zacieśnić nasze doskonałe relacje. Mieliśmy również okazję dzisiaj porozmawiać o energetyce i o gazie. Sądzimy, że w przyszłości dzięki Polsce i dzięki Danii będziemy mogli rozbudować możliwości eksportu norweskiego gazu – dodał szef norweskiej dyplomacji Børge Brende.

Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmówcy zgodzili się, że we wspólnym interesie jest utrzymanie politycznego i wojskowego zaangażowania USA w Europie.

W aspekcie polityki bezpieczeństwa – ministrowie odnieśli się do konfliktu Rosja-Ukraina i jej wpływu na sytuację w Europie. Szefowie dyplomacji podkreślili ponadto, że zbieżność między oboma krajami w ocenie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im przemawia za ścisłą współpracą przy realizacji decyzji szczytu NATO z Warszawy. – Łączy nas też problematyka bezpieczeństwa w Europie. Norwegia i Polska to są kraje leżące na skraju Europy. Oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, która jest w tej chwili przyczyną pewnych problemów w dziedzinie bezpieczeństwa. Łączy nas wspólne spojrzenie na bezpieczeństwo i utrzymanie tego bezpieczeństwa przez NATO – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmów w Warszawie poruszono kwestie współpracy regionalnej – w obszarze nordycko-bałtyckim. W ocenie szefów dyplomacji obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4) oraz koordynacja prac w NB8 przez Norwegię stwarzają dodatkowe możliwości współpracy, zwłaszcza w kontekście planowanego w najbliższym czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych V4+NB8.

Ministrowie omówili kwestie związane z przyszłością UE w perspektywie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i kształtem relacji UE – Wielka Brytania. W ocenie ministrów UE powinna posiadać pragmatyczne, możliwie ścisłe i wzajemnie korzystne relacje z Wielką Brytanią, jednak relacje te muszą opierać się na zasadzie wzajemności.

Podczas wizyty w Warszawie minister Børge Brende spotkał się także z wiceministrem Konradem Szymańskim.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 550 15 lutego, 2017 News, Polityka 15 lutego, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.