Polsko-norweska współpraca dwustronna

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Polsko-norweska współpraca dwustronna
Posted by

Polsko-norweska współpraca dwustronna

Polsko-norweskie rozmowy w Warszawie

Polska i Norwegia to bliscy sojusznicy, o podobnej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa w regionie i we wschodnim sąsiedztwie UE – podkreślił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Børge Brende.

Ministrowie omówili dziś perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym zwłaszcza w obszarze energii i planowanej realizacji projektu Baltic Pipe/Northern Gate, którego realizacja miałaby szansę zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. – Rozmawialiśmy również o relacjach gospodarczych polsko-norweskich. Łączy nas w tej chwili wielki projekt, który mam nadzieję w ciągu 5-6 lat zostanie wykonany, to jest połączenie gazowe z Norwegii przez Danię do Polski – powiedział minister Witold Waszczykowski. – Sądzę, że możemy jeszcze zacieśnić nasze doskonałe relacje. Mieliśmy również okazję dzisiaj porozmawiać o energetyce i o gazie. Sądzimy, że w przyszłości dzięki Polsce i dzięki Danii będziemy mogli rozbudować możliwości eksportu norweskiego gazu – dodał szef norweskiej dyplomacji Børge Brende.

Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmówcy zgodzili się, że we wspólnym interesie jest utrzymanie politycznego i wojskowego zaangażowania USA w Europie.

W aspekcie polityki bezpieczeństwa – ministrowie odnieśli się do konfliktu Rosja-Ukraina i jej wpływu na sytuację w Europie. Szefowie dyplomacji podkreślili ponadto, że zbieżność między oboma krajami w ocenie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im przemawia za ścisłą współpracą przy realizacji decyzji szczytu NATO z Warszawy. – Łączy nas też problematyka bezpieczeństwa w Europie. Norwegia i Polska to są kraje leżące na skraju Europy. Oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, która jest w tej chwili przyczyną pewnych problemów w dziedzinie bezpieczeństwa. Łączy nas wspólne spojrzenie na bezpieczeństwo i utrzymanie tego bezpieczeństwa przez NATO – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmów w Warszawie poruszono kwestie współpracy regionalnej – w obszarze nordycko-bałtyckim. W ocenie szefów dyplomacji obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4) oraz koordynacja prac w NB8 przez Norwegię stwarzają dodatkowe możliwości współpracy, zwłaszcza w kontekście planowanego w najbliższym czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych V4+NB8.

Ministrowie omówili kwestie związane z przyszłością UE w perspektywie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i kształtem relacji UE – Wielka Brytania. W ocenie ministrów UE powinna posiadać pragmatyczne, możliwie ścisłe i wzajemnie korzystne relacje z Wielką Brytanią, jednak relacje te muszą opierać się na zasadzie wzajemności.

Podczas wizyty w Warszawie minister Børge Brende spotkał się także z wiceministrem Konradem Szymańskim.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 72 15 lutego, 2017 News, Polityka Luty 15, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.