Praca w Norwegii - na co zwracać uwagę?

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Praca w Norwegii – na co zwracać uwagę?
Posted by

Praca w Norwegii – na co zwracać uwagę?

Ostatnimi laty Norwegia stała się bardzo popularnym kierunkiem obieranym przez Polaków wybierających się na emigrację w celach zarobkowych. Kraj Wikingów w szczególny sposób upatrzyli sobie nasi młodzi rodacy, którzy wyjeżdżają na północ w trakcie wakacji, by móc dorobić podczas prac sezonowych. Tak jak w przypadku wyjazdów do innych państw, bardzo łatwo jednak wpędzić się w mniejsze lub większe kłopoty. O czym pamiętać i na co zwracać uwagę podczas poszukiwań pracy w Norwegii.

Ofert pracy w Norwegii nie brakuje. Wystarczy przejrzeć portale internetowe, które skupiają ogłoszenia w sprawie pracy w tym właśnie kraju (np. tutaj: http://praca.money.pl/praca_za_granica/praca;w;norwegii,lokalizacja,5.html), by zobaczyć, że zajęcie znaleźć tam może naprawdę spora liczba naszych rodaków. Zanim jednak spakujesz walizki i wylecisz do Norwegii, sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie wertowania kolejnych ogłoszeń i przy samym podpisaniu umowy z pracodawcą.

1. Znajomość języka

Nie ukrywajmy, w Polsce osób, które potrafią się posługiwać po norwesku jest jak na lekarstwo. Pracodawcy z Norwegii zdają sobie z tego sprawę, więc nie wymagają od potencjalnych kandydatów do pracy, by znali oni ich ojczystą mowę. Jednak znajomość angielskiego to podstawa do podjęcia legalnej i dobrze płatnej pracy. Jeśli więc masz kłopot z porozumiewaniem się po angielsku, możesz mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia lub samym życiem w zupełnie obcym kraju.

2. Legalność

Szukając ofert pracy, zwróć koniecznie uwagę, czy pracodawca oferuje Ci umowę i legalne zatrudnienie. Dzięki nim, po podjęciu pracy, należeć będą Ci się wszelkie ubezpieczenia i inne profity, które zdecydowanie notowane są na Twoją korzyść. To oczywiście również gwarant, że nie zostaniesz wyrzucony na bruk w ciągu kilku dni i pozbawiony należnego wynagrodzenia.

3. Zakwaterowanie

Warto zwrócić uwagę na to, czy dany pracodawca oferuje swoim pracownikom zakwaterowanie. Jeśli nie, wówczas sam będziesz musiał zadbać o to, by mieć w Norwegii dach nad głową. A znalezienie mieszkania w Norwegii nie należy do najłatwiejszych czynności. Jest to więc bardzo istotna kwestia, o jaką należy zadbać już na samym początku procesu poszukiwania pracy w kraju Wikingów.

4. Referencje

Norwegia to kraj, gdzie zdecydowanie patrzy się na wykształcenie i nabyte umiejętności. Nie warto zatem koloryzować w CV i aplikować do branż, w których nie mamy żadnego obycia. Zwróć szczególną uwagę na to, czego oczekuje dany pracodawca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto również wcześniej zadać kilka konkretnych pytań, które upewnią nas, czy dane ogłoszenie na pewno jest przeznaczone dla nas.

Oczywiście powyższe rady dotyczą osób, które szukają pracy z Polski i myślą o dłuższym wyjeździe emigracyjnym. Studenci, chcący dorobić podczas wakacji, bardzo często wyjeżdżają w ciemno, szukając zatrudnienia już w samej Norwegii. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto dopytać się o szczegóły pracy w tym kraju kogoś, kto ma w tym względzie większe doświadczenie. Dobrze jest również przewertować internetowe fora, pełne praktycznych porad.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

111 0 2946 17 kwietnia, 2016 News, Praca Kwiecień 17, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.