Prace norweskiego fotografika Rune Erakera w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Posted by

Prace norweskiego fotografika Rune Erakera w Polsce

Spojrzenie na świat norweskiego fotografika

Fundusze norweskie wspierają pierwszą wystawę prac norweskiego fotografika Rune Erakera w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Jest to zarazem pierwszy pokaz fotografii społecznie zaangażowanej w MOCAK-u.

Zobaczymy m.in. 73 czarno-białe fotografie, składające się na cykl ‚Zapach tęsknoty’ (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Eraker, dokumentując życie codzienne z toczącą się w tle wojną, każdorazowo wykonywał po kilka ujęć. Na wystawie skonfrontujemy fotografie, które ostatecznie weszły w skład cyklu ‚Zapach tęsknoty’ z tymi, które zostały przez niego odrzucone w procesie selekcji. Fotografiom towarzyszy komentarz autorski – osobista relacja Erakera z rejonów ogarniętych konfliktami.

Od 22 lutego w Galerii Re w Krakowie prezentowane będą prace sześciu studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstaną w trakcie warsztatów fotograficznych z Rune Erakerem.

Rune Eraker

(ur. 1961) – fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn ‚Norwegian Journal of Photography’. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię ‚Demokratyczna Republika Kongo’, a w 2009 uzyskał norweski tytuł ‚Freelancer of the Year’. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

http://www.mocak.pl/wysiedleni

Adres

ul. Lipowa4
Kraków

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

Polecamy artykuły:

12. edycja Festiwalu NORDALIA
Artyści z Norwegii i Polski we Wrocławiu
– Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
– Sztuka w Norwegii

1 0 3289 04 marca, 2014 Kultura i sztuka, News 4 marca, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.