Prezydent RP w Norwegii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Prezydent RP w Norwegii
Posted by

Prezydent RP w Norwegii

Prezydent RP z wizytą w Norwegii

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką odbył trzydniową wizytę w Norwegii. Podczas wizyty Prezydent RP spotkał się z premier Norwegii Erną Solberg, a także wygłosił wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim i oddał hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli o Narwik.

Podczas oficjalnej ceremonii przed Pałacem Królewskim w Oslo Parę Prezydencką powitali król Norwegii Harald V i królowa Norwegii Sonja. Prezydent RP oraz król Norwegii złożyli także kwiaty przed Pomnikiem Narodowym w Twierdzy Akershus w Oslo.

W pierwszym dniu wizyty Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premier Norwegii Erną Solberg oraz przewodniczącym norweskiego parlamentu Olemicem Thommessenem.

Podczas spotkania z premier Norwegii poruszono m.in. tematy przyszłej współpracy między Polską a Norwegią w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej i nowych technologii.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na to, że podstawowym celem wizyty prezydenta w Norwegii jest podkreślenie wagi współpracy z krajami skandynawskimi.

– Chcemy, żeby państwa skandynawskie były drugim po Europie Środkowo-Wschodniej naturalnym obszarem regionalnym współpracy Polski; środowiskiem, z którym Polska nawiąże szczególne, strategiczne kontakty – powiedział minister Szczerski. Jak dodał, byłoby to dopełnienie „projektu ABC”, czyli projektu współpracy regionalnej z państwami położonymi wokół trzech mórz: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego.

Para Prezydencka wzięła także udział w oficjalnym obiedzie wydanym w Pałacu Królewskim przez Króla i Królową Norwegii.

W drugim dniu wizyty Prezydent RP otworzył Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze oraz wygłosił wykład w Instytucie Noblowskim w Oslo.

W ostatnim dniu wizyty w Norwegii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i JKM Król Norwegii Harald V udali się do Kwatery Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan. Tam odbyło się spotkanie z Minister Obrony Narodowej Królestwa Norwegii Ine Eriksen Søreide oraz Dowódcą Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych generałem porucznikiem Rune Jakobsenem. Prezydent RP i Król Norwegii odwiedzili następnie Centrum Operacyjne.

Para Prezydencka, w towarzystwie króla Norwegii Haralda V, odwiedziła także cmentarz wojskowy w Håkvik, na którym pochowano żołnierzy poległych w bitwie o Narwik, oraz jeńców wojennych i ofiary cywilne. Prezydent RP złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych podczas bitwy o Narwik.

– Polska jest dumna ze swoich żołnierzy, bo nieśli dla nas prawo do współdecydowania o wolności, do współdecydowania o porządku bezpieczeństwa Europy. Dali nam to prawo, wywalczyli je swoim bohaterstwem, swoją krwią, swoim oddaniem, a często także – i niestety – swoją śmiercią – mówił prezydent podczas ceremonii. – Ale Polska nigdy tego swoim synom nie zapomni – zapewnił.

Prezydent Duda przypomniał, że 76 lat temu w maju 1940 roku przez Håkvik szli polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem było wyzwolenie Narwiku. – To byli w większości polscy górale z Podhala, twardzi ludzie. Szli tutaj z gniewem, ale i z radością w sercu, bo mieli znów okazję zmierzyć się ze swoim znienawidzonym wrogiem, który zajął i zniszczył ich ojczyznę – mówił.

Zaznaczył, że polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z bohaterskimi Norwegami, z żołnierzami francuskimi i innymi aliantami. – Walczyli przeciwko Niemcom, przeciwko żołnierzom Hitlera, który chciał zniszczyć nie tylko Polskę, ale chciał władać całą Europą. Walczyli i zwyciężyli. To była pierwsza duża wygrana bitwa II wojny światowej. Bitwa, która przeszła do historii, także głęboko do polskiej historii i historii polskiego wojska – powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent, część ze zwycięzców, ponad 100, pozostała w tej ziemi na zawsze; ziemi, która jednak przyjęła ich z przyjaźnią. – Spoczęli wśród ludzi, dla których walczyli, walcząc także za swoją ojczyznę i przez których zostali zapamiętani. Dowodem na to, że zostali zapamiętani jest obecność z nami Jego Królewskiej Mości, króla Haralda V, (…) obecność wszystkich państwa, mieszkańców Hakvik, Narwiku – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał, że norweski król Haakon VII w 1942 r. odznaczył dowódcę podhalańczyków, generała Zygmunta Szyszko-Bohusza oraz jego oficerów i żołnierzy, krzyżem wojennym Norwegii.

W zbiorowej mogile w Håkvik pochowano 116 Polaków, w tym 83 żołnierzy i oficerów Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich poległych w walkach o Narwik wiosną 1940 r. W mogile złożono także ciała 23 żołnierzy, którzy dostali się do niemieckiej niewoli i zmarli w obozach jenieckich, oraz osób cywilnych zmarłych w niemieckich obozach pracy w Norwegii. W tym roku, dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, cmentarz ten został odnowiony.

W walkach pod Narwikiem brały udział polskie niszczyciele ORP „Grom”, „Burza” i „Błyskawica”. „Grom” został 4 maja zatopiony przez niemiecki bombowiec (zginęło 59 członków załogi). Polskie statki pasażerskie MS „Chrobry”, MS „Batory” i MS „Sobieski” – jako transportowce wojska – również uczestniczyły w tej operacji.

Podczas wizyty w Norwegii Prezydent RP spotkał się także z Polonią i wręczył odznaczenia państwowe.

 

Źródło: KPRP, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 1031 02 czerwca, 2016 News, Polityka Czerwiec 2, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.