Rekordowo niska wartość stóp

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Rekordowo niska wartość stóp
Posted by

Rekordowo niska wartość stóp

Niskie stopy procentowe – powód do zadowolenia czy obaw?

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na tych samych poziomach: referencyjnej – 2% w skali rocznej, lombardowej – 3%. Rekordowo niska wartość stóp, z jaką mamy do czynienia w Polsce, nie oznacza jednak samych korzyści.

Dla osób, które mają kredyt hipoteczny zaciągnięty w złotówkach, jest to niewątpliwie informacja pozytywna – mówi serwisowi infoWire.pl Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Wraz z ostatnim, październikowym cięciem stóp procentowych spadło oprocentowanie zobowiązań wobec banków. Oznacza to, że spłacane raty kredytów są niższe o kilkadziesiąt zł miesięcznie.

Redukcja stóp procentowych negatywnie odbija się jednak na osobach, które swoje oszczędności chcą lokować w bankach. Spada bowiem oprocentowanie lokat, które i tak jest już bardzo niskie – wynosi 3% i mniej. Alternatywnym rozwiązaniem staje się w tej sytuacji lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych czy kupno nieruchomości.

Obniżka stóp procentowych dokonana przez RPP nie jest dobrą informacją także dla sektora bankowego, ponieważ oznacza niższe przychody odsetkowe. W przypadku kredytów konsumpcyjnych maksymalne oprocentowanie spadło z 16% do 12%. W jaki sposób banki to sobie zrekompensują? „Najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z podwyższeniem opłat i prowizji od produktów bankowych. Po drugie, banki będą prawdopodobnie ciąć koszty, między innymi zredukują zatrudnienie” – wyjaśnia Monika Kurtek.

Przewiduje się, że w bieżącym roku nie dojdzie już do kolejnej obniżki stóp procentowych. Nie jest jednak wykluczone, że RPP taką decyzję podejmie w 2015 r. W komunikacie po listopadowym posiedzeniu Rada zasygnalizowała taką możliwość, gdyby zaczęło spadać tempo wzrostu gospodarczego.

Źródło: materiały pochodzą ze strony: infowire.pl
fot: freeimages.com

2 0 1280 10 listopada, 2014 News, Przewodnik 10 listopada, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.