Rocznica Powstania Warszawskiego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Rocznica Powstania Warszawskiego
Posted by

Rocznica Powstania Warszawskiego

 

72. rocznica Powstania Warszawskiego

Corocznie o godzinie 17:00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.

W Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się grupą naocznych świadków na wspólnym apelu upamiętniającym powstańców oraz wręczył odznaczenia państwowe.

– Jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia – zwrócił się do powstańców warszawskich prezydent Andrzej Duda.

– Godzina „W” to moment, w którym wszyscy powinni czuć się zobowiązani (…), żeby zamanifestować szacunek do powstańców, żeby niezależnie od tego wszystkiego co nas dzieli, (…) ta jedna rzecz nas wszystkich połączyła – mówił o obchodach Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w 31 lipca przy pomniku „Żywiciela” na warszawskim Żoliborzu gdzie złożono kwiaty. W niedzielę odbyła się uroczysta msza polowa na Placu Krasińskich, której przewodniczył Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po zakończeniu odczytano uroczysty Apel Pamięci, który był poświęcony ofiarom Powstania Warszawskiego, a także osobom, które „przez dziesiątki powojennych lat nie szczędziły wysiłków, by pamięć o powstańczym zrywie nie uległa zatarciu”.

1 sierpnia w południe na Placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Hołd poległym uczestnikom powstania oddano również podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, członkowie organizacji powstańczych oraz mieszkańcy stolicy.

O godz. 17.00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe, przypominając mieszkańcom stolicy o bohaterstwie walczących oraz o tragicznych wydarzeniach sprzed 72 lat.

W uroczystościach w Warszawie uczestniczyli m.in. powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, harcerze ZHP i ZHR, przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz mieszkańcy Warszawy.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się w czasie z obchodami Światowych Dni Młodzieży. Wizyta tysięcy młodych Pielgrzymów z całego świata w Muzeum Powstania Warszawskiego była jednym z elementów odwiedzin Polski.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, trwało 63 dni i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami. Walki zbrojne objęły wszystkie dzielnice Warszawy. W powstaniu poległo około 16 000 powstańców z AK i 150 000 ofiar ludności cywilnej.

 

Galeria zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego Flickr: https://www.flickr.com/photos/polandmfa/sets/72157656557804275

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: PAP/ Jakub Kamiński (oslo.msz.gov.pl)

3 0 850 02 sierpnia, 2016 News, Polityka Sierpień 2, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.