Rocznica Powstania Warszawskiego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Rocznica Powstania Warszawskiego
Posted by

Rocznica Powstania Warszawskiego

 

72. rocznica Powstania Warszawskiego

Corocznie o godzinie 17:00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.

W Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się grupą naocznych świadków na wspólnym apelu upamiętniającym powstańców oraz wręczył odznaczenia państwowe.

– Jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia – zwrócił się do powstańców warszawskich prezydent Andrzej Duda.

– Godzina „W” to moment, w którym wszyscy powinni czuć się zobowiązani (…), żeby zamanifestować szacunek do powstańców, żeby niezależnie od tego wszystkiego co nas dzieli, (…) ta jedna rzecz nas wszystkich połączyła – mówił o obchodach Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w 31 lipca przy pomniku „Żywiciela” na warszawskim Żoliborzu gdzie złożono kwiaty. W niedzielę odbyła się uroczysta msza polowa na Placu Krasińskich, której przewodniczył Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po zakończeniu odczytano uroczysty Apel Pamięci, który był poświęcony ofiarom Powstania Warszawskiego, a także osobom, które „przez dziesiątki powojennych lat nie szczędziły wysiłków, by pamięć o powstańczym zrywie nie uległa zatarciu”.

1 sierpnia w południe na Placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Hołd poległym uczestnikom powstania oddano również podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, członkowie organizacji powstańczych oraz mieszkańcy stolicy.

O godz. 17.00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe, przypominając mieszkańcom stolicy o bohaterstwie walczących oraz o tragicznych wydarzeniach sprzed 72 lat.

W uroczystościach w Warszawie uczestniczyli m.in. powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, harcerze ZHP i ZHR, przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz mieszkańcy Warszawy.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się w czasie z obchodami Światowych Dni Młodzieży. Wizyta tysięcy młodych Pielgrzymów z całego świata w Muzeum Powstania Warszawskiego była jednym z elementów odwiedzin Polski.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, trwało 63 dni i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami. Walki zbrojne objęły wszystkie dzielnice Warszawy. W powstaniu poległo około 16 000 powstańców z AK i 150 000 ofiar ludności cywilnej.

 

Galeria zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego Flickr: https://www.flickr.com/photos/polandmfa/sets/72157656557804275

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: PAP/ Jakub Kamiński (oslo.msz.gov.pl)

3 0 968 02 sierpnia, 2016 News, Polityka 2 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.