Sakralna architektura w Polsce, Norwegii i Islandii - wystawa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Sakralna architektura w Polsce, Norwegii i Islandii – wystawa
Posted by

Sakralna architektura w Polsce, Norwegii i Islandii – wystawa

Multimedialna podróż przez historię sakralnych obiektów

W Gdańsku otwarto wystawę ‘Ostańce Próśb’ – fotograficzną i audio-wizualną dokumentację sakralnej architektury w Polsce, Norwegii i Islandii, dofinansowaną z funduszy norweskich. Na wystawie są fotografie, filmy i nagrania audio, na których utrwalono wybrane islandzkie kościółki farmerskie i kamienne, norweskie kościoły ‚stavkirke’ oraz polskie kapliczki.

Multimedialna wystawa „Ostańce Próśb” przybliża widzom efekty trzyletnich prac dokumentacyjnych. Celem projektu było zarejestrowanie istniejących obiektów kultu religijnego tych krajów oraz zainteresowanie widzów ich architekturą i formą.

Bogaty materiał wizualny autorstwa dziewięciu młodych fotografek i fotografów polskich, islandzkich i norweskich prezentowany jest zarówno na monitorach dotykowych, jak i w postaci klasycznych wydruków na papierze fotograficznym. Fotografie zostały wykonane za pomocą wielu technik fotograficznych: kalotypii, mokrego kolodionu, cyjanotypii, van Dyck’a, camery obscury, fotografii analogowej średnio formatowej, techniki cyfrowej, dzięki której zostały wykonane fotografie panoramiczne oraz trójwymiarowe.

Zdjęciom towarzyszą również filmy przedstawiające funkcjonowanie kapliczek i kościołów w ramach miejscowych społeczności: rytuały, modlitwy, spotkania czy lokalne tradycje. Forma aranżacji wystawy przypomina wygląd obiektów sakralnych w krajobrazie. Większość fotografii prezentowana jest na ekspozytorach przypominających kapliczki i modułach, swobodnie ustawionych na sali wystawowej. We wnętrzu wzniesionego domku zwiedzający znajdą spokój i wyciszenie, jak we wnętrzu kościoła.

Wystawa potrwa do 31.03.2016 | wtorek – niedziela: 10.00–17.00 wstęp wolny.

Projekt „Ostańce Próśb” dofinansowany w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Partnerzy: Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Polski w Bukareszcie, Museum of the Romanian Peasant w Bukareszcie; Norwegia: Riksantikvaren, Nasjonalbiblioteket, Fortidsminneforeningen, Museum of Cultural History, University of Oslo; Islandia: National Museum of Iceland, Gerduberg Gallery Reykjavik, Reykjavik City Museum; Polska: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu-Wydziału Skandynawistyki i Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej; Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Adres:
Gdańska Galeria Fotografii, Oddział Zielona Brama, Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Długi Targ 24

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

2 0 38 23 lutego, 2016 Kultura i sztuka, News 23 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.