Sektor morski w Norwegii - strategia

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Sektor morski w Norwegii – strategia
Posted by

Sektor morski w Norwegii – strategia

Norweska strategia dla sektora morskiego ‘Maritime Opportunities – Blue Growth for a Green Future’

2 września br. norweski Rząd opublikował rządową strategię dla sektora morskiego ‘Maritime Opportunities – Blue Growth for a Green Future’.

2 września br. norweski Rząd opublikował rządową strategię dla sektora morskiego ‘Maritime Opportunities – Blue Growth for a Green Future’. Norweski sektor morski jest jedną z najnowocześniejszych branż lokalnej gospodarki, charakteryzując się dużym naciskiem na innowacyjność i nowoczesne technologie. W efekcie tego sektor ten jest niezwykle istotnym bodźcem rozwojowym całej norweskiej gospodarki, nie tylko w obszarze offshore, ale również i rybołówstwa czy też transportu morskiego.

Norweski rząd zaznaczył w strategii, że sektor ten uznawany jest za priorytetowy, czego dowodem są wciąż rosnące wskaźniki wydatków na badania i rozwój tej właśnie branży. Z drugiej strony, spadki cen ropy naftowej negatywnie wpływają na wyniki sektora, co głównie widoczne jest po spadku zamówień na usługi oferowane przez norweskie firmy transportowe (shipping).

W tak kształtującym się otoczeniu ekonomicznym norweski Rząd zdecydował się na zaktualizowanie podstaw dla polityki gospodarczej państwa w zakresie sektora morskiego. Strategia ‘Maritime Opportunities – Blue Growth for a Green Future’ określa 9 podstawowych obszarów, w których wymagane jest aktywne działanie państwa na rzecz utrzymania konkurencyjności sektora morskiego. Są to: handel, środowisko, administracja, wiedza i edukacja, rozwój i innowacyjność, międzynarodowe ramy prawne, niebieski rozwój -. ‘blue growth’, obszary północne.

W ramach tych obszarów norweski Rząd postawił sobie następujące zadania:
– utrzymanie silnej pozycji w sektorze morskim z dużą flotą zarejestrowanych jednostek pływających
– wspieranie działań na rzecz ‘green growth’ w sektorze morskim przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku oraz alternatywnych źródeł energii
– zapewnienie efektywnie działającej administracji otwartej na klientów oraz konkurencyjnych rejestrów statków
– ułatwienie dostępu do wykwalifikowanych kadr pracowniczych
– wspieranie sektora badań i rozwoju na rzecz zwiększania wartości dodanej sektora
– działania na rzecz harmonizacji międzynarodowych ram prawa morskiego, w głównie w zakresie jakości, bhp i środowiska
– stworzenie norweskiego silnego klastra morskiego umożliwiającego skuteczną kooperację firm z branży
– zwiększenie wysiłków na rzecz zrównoważonego wykorzystania potencjału obszarów północnych.

Tekst strategii dostępny jest na stronie: https://www.regjeringen.no/contentassets/05c0e04689cf4fc895398bf8814ab04c/maritim_strategi_engelsk_trykk.pdf

 

Tomasz Chałupa

 

Źródło: Portal Promocji Eksportu (norway.trade.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 873 07 września, 2016 Biznes, News Wrzesień 7, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.