Święta w Polsce i na emigracji

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Święta w Polsce i na emigracji
Posted by

Święta w Polsce i na emigracji

Święta w Polsce i na emigracji – jak to wygląda z polakami
Serwis Poloniusz.pl zapytał Polaków o sposoby spędzania świąt Bożego Narodzenia.

Jak wynika z analizy ponad 700 wypowiedzi respondentów mieszkających w Polsce i poza nią,

Boże Narodzenie to wciąż dla nas święta, które w miarę możliwości spędza się w rodzinnym gronie w domu, a nie w ciepłych krajach lub na nartach (tę ostatnią, wakacyjną opcję wybrało tylko nieco ponad 1,5% wszystkich ankietowanych).

Co ciekawe, deklaracje odnośnie przyjazdu na święta do Polski różnią się od faktów: póki mieszkamy w kraju, póty zarzekamy się, że w razie wyjazdu będziemy wracać na święta do Polski (połowa respondentów), po wyjeździe natomiast już tylko 1/3 z nas myśli o przyjeździe do kraju z tej okazji. Ta grupa tym bardziej zmniejsza się, im dłużej pracujemy za granicą: 37% świeżo upieczonych emigrantów przyjeżdża na święta do Polski, a po trzech latach robi tak jedynie 28%. Za granicą więcej z nas spędza Boże Narodzenie w pracy (prawie 11% w porównaniu z ponad 4% pracujących w święta w Polsce).

wykres-1-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

oraz

wykres-2-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

Jeśli chodzi o kupowanie prezentów, tutaj także widać różnice. 38% przepytanych przez nas Polaków mieszkających w Polsce twierdzi, że nie kupuje prezentów, bo nie ma na nie pieniędzy – za granicą grupa ta zmniejsza się o ponad połowę. W dodatku grupa Polaków, których stać na prezenty z górnego pułapu cenowego – powyżej 1000 zł, za granicą zwiększa się ponad 4 razy (18% vs. 4% tej samej grupy Polaków mieszkających w Polsce).

wykres-3-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

W naszej sondzie poprosiliśmy także Polaków o świąteczne życzenia dla Polski – mówi szef serwisu, Łukasz Kuncewicz. Odzew na tę prośbę przerósł nasze oczekiwania – przesłało je ponad 300 osób! Życzenia, które do nas napłynęły, dostarczają wielu emocji. Są w nich nie tylko pretensje do życia w kraju, do rządzących, ale także wzruszające przesłania:

„Życzę sobie i wszystkim Polakom pracy ośmiogodzinnej. Większych pensji, żeby wciąż nie liczyć, czy mogę iść do kina lub teatru i zjeść to, na co mam ochotę, a nie tylko to, na co mnie stać! Poczucia, że jestem cywilizowanym człowiekiem i mogę żyć na luzie, a nie jak niewolnik”.

„Drodzy Rodacy, niech nasz polski chleb zostanie w Polsce, emigracja niech nas nie dotyczy – tego życzą wciąż mało zarabiający Polacy z Podhala”.

„Życzę Polsce tolerancji, mądrych rządzących i szczęśliwych ludzi”.

„Wszystkim Rodakom życzę, by nadchodzące święta było im dane spędzić w gronie najbliższych, przy suto zastawionym stole, by prezenty cieszyły nie tylko dzieci… Życzę, by nadchodzący nowy rok przyniósł wiele radości, by rodziny nie musiały żyć w rozłące z dala od siebie… Życzę, by moi

Rodacy nie zapominali o tym, co najważniejsze: że pieniądze nie zastąpią nam rodziny i przyjaciół.

Czasami warto przystopować. Wesołych Świąt!”

Sonda została przeprowadzona na grupie 779 respondentów (444 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską oraz 355 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę) w dniach 10–12 grudnia 2014 roku.

Fot: freeimages.com

3 0 2053 22 grudnia, 2014 Ciekawostki, News 22 grudnia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.