Świetlny most Toruń - Slemmestad

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Świetlny most Toruń – Slemmestad
Posted by

Świetlny most Toruń – Slemmestad

Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Funduszy Norweskich „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

Świetlny most Toruń–Slemmestad to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków. Projekt będzie realizowany od 3 lutego 2014 r. do 2 lutego 2015 r.

Toruńska Agenda Kulturalna znalazła się w gronie dwunastu najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Dofinansowane projekty zostały zaakceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Pierwszym etapem artystycznych działań będzie przygotowanie przez polsko-norweski zespół artystów dwóch projekcji w technice mappingu 3D. Jedna z nich zostanie zaprezentowana na stuletnich silosach dawnej fabryki cementu w Slemmestad, drugą będzie można zobaczyć w Toruniu podczas Bella Skyway Festival. W ramach projektu, polscy i norwescy twórcy przeprowadzą warsztaty dla studentów Buskerud University College w Drammen, efekty ich warsztatowych prac będzie można zobaczyć podczas toruńskiego festiwalu światła.

Prace artystów, zarówno tych uznanych, jak i debiutantów zostaną sfotografowane przez polskich i norweskich mistrzów obiektywu a wykonane przez nich zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, prezentowanej w Norwegii i Polsce — dodaje Agnieszka Marecka, Kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą TAK.

Partnerami projektu „Świetlny most Toruń–Slemmestad” są Sekkefabriken Slemmestad, Gmina Røyken realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad i Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” Funduszy Norweskich.

Artykuł pochodzi z Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Fot: własność redakcji
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

2 0 204 22 stycznia, 2014 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Norwegia, Polska 22 stycznia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.