Szczyt NATO w Warszawie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Szczyt NATO w Warszawie
Posted by

Szczyt NATO w Warszawie

W stolicy Polski rozpoczął się szczyt NATO

Szefowie krajów NATO, którzy spotykają się w piątek w Warszawie, mają ostatecznie zaakceptować plany sojuszu dotyczące wzmocnienia jego wschodniej flanki.

Największy w historii sojuszu szczyt NATO został oficjalnie otwarty w piątek o godzinie 14.:30. 18 prezydentów, w tym Barack Obama, 21 premierów wraz z 39 ministrami obrony i 41 ministrami spraw zagranicznych będzie uczestniczyć w dwudniowym wydarzeniu, na które zjechały delegacje z 54 krajów. Swój udział potwierdziło również kilkanaście organizacji międzynarodowych.

Oczekiwane jest, że podjęte zostaną decyzje o kontynuacji strategii przyjętej na szczycie NATO w walijskim Newport w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i wynikające z niej zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, pogłębione przez wybuch sterowanego przez Kreml konfliktu na wschodniej Ukrainie.

“Decyzja o wzmocnieniu wysuniętej obecności Sojuszu przez cztery wielonarodowe bataliony, jednego w Polsce i po jednym w państwach bałtyckich, to bardzo jasny sygnał, że NATO jest gotowe bronić każdej części swojego terytorium” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Bataliony NATO, z których każdy będzie się składał z 800 do 1000 oddziałów, będą stacjonowały na wschodniej flance rotacyjnie przez okres od 6 do 9 miesięcy, a następnie będą natychmiast zastępowane przez kolejne. Każdy z batalionów będzie dowodzony przez tzw. „framework nation”, który będzie również dostarczać większość oddziałów. USA, Wielka Brytania, Niemcy i Kanada potwierdziły już swoją gotowość do pełnienia tej roli.

Przywódcy NATO podejmą również decyzje dotyczące południowej flanki sojuszu i sąsiadującego regionu, z uwzględnieniem zagrożeń ze strony islamskiego terroryzmu i konieczności podjęcia wspólnego wysiłku w ramach międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, mającej na celu walkę z tzw. Państwem Islamskim na Bliskich Wschodzie.

Oczekuje się, że na Szczycie w Warszawie zostanie podjęta decyzja o utrzymaniu wsparcia finansowego dla afgańskich sił zbrojnych i policji do roku 2020.

Zebrani przywódcy 28 państw prawdopodobnie przyjmą również deklarację dot. możliwego członkostwa Gruzji w sojuszu oraz określą zakres wsparcia dla Ukrainy.

 

Źródło: thenews.pl, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: A. HRECHORIOWICZ/KPRP (oslo.msz.gov.pl)

3 0 1193 11 lipca, 2016 News, Polityka 11 lipca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.