Twórczość Gustava Metzgera w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Twórczość Gustava Metzgera w Polsce
Posted by

Twórczość Gustava Metzgera w Polsce

Gustav Metzger: „Działaj albo giń!”

Czy wiesz, czyja sztuka zainspirowała The Who, jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszechczasów do roztrzaskania na scenie gitary? To twórczość Gustava Metzgera, legendarnego artysty i aktywisty, prekursora sztuki zaangażowanej i awangardy. 27.03 otwarto jego jak dotąd największą wystawę. Projekt ten, wsparty z funduszy norweskich, to współpraca toruńskiego Muzeum Sztuki Współczesnej z galeriami Kunsthall i Stiftelsen Kunstnernes Hus z Oslo.

Dorobek artysty jest imponujący. Był on pionierem na wielu polach, zarówno artystycznym jak i społecznym i politycznym. Projekt zakłada ukazanie wszystkich aspektów jego twórczości na wystawie nie tylko w Toruniu, ale także w Stiftelsen Kunstnernes Hus i Kunsthall w Oslo.

W terminie 28-29 maja br. odbędzie się również seminarium – internetowy panel w Toruniu pt. „Destrukcja w sztuce / Wymieranie na świecie”, w którym głos zabiorą znawcy twórczości Gustava Metzgera z całego świata. Wystawie będzie towarzyszyć katalog z tekstami o dorobku artysty i jego ogromnym wpływie na sztukę współczesną.

Gustav Metzger poprzez swoje pochodzenie związany jest z Polską – urodził się w Norymberdze (1926 r.) w polsko-żydowskiej rodzinie. Większość jego bliskich zabrał Holocaust, jemu samemu uratowała życie humanitarna organizacja pomocy dla dzieci, której udało się wywieźć go do Londynu. Przez całe życie towarzyszy mu świadomość bycia pozbawionym rodziny, domu i kraju ojczystego.

Od lat 40. ub. wieku do chwili obecnej tworzy prace i inicjuje działania o charakterze uniwersalnym i uświadamiającym, skierowane przeciwko przemocy politycznej, kapitalistycznej chciwości, destrukcyjnemu potencjałowi uprzemysłowienia czy komercjalizacji sztuki. Jest artystą radykalnym, bezkompromisowym i zaangażowanym osobiście poprzez manifesty, akcje i demonstracje, znane jako ‘sztuka autodestrukcyjna’, ale także zasłynął eksperymentalnym użyciem ciekłych kryształów i pierwszych komputerów.

Wystawa „Działaj albo giń! Gustav Metzger – retrospektywa”
Toruń: Centrum Sztuki Współczesnej ‘Znaki Czasu’, 27.03 – 30.08.2015

Oslo: Kunsthall Oslo i Stiftelsen Kunstnernes Hus,
07.11.2015 – 17.01.2016

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

2 0 1261 31 marca, 2015 Kultura i sztuka, News 31 marca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.