W Norwegii matki mające trójkę pociech wolą pracować

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

W Norwegii matki mające trójkę pociech wolą pracować
Posted by

W Norwegii matki mające trójkę pociech wolą pracować

Polskie firmy otwierają się na matki

 

W polskich rodzinach mających małe dzieci 93% mężczyzn pracuje, niezależnie od liczby pociech. Zatrudnienie kobiet maleje tymczasem z każdym kolejnym dzieckiem: pracuje 73% matek jedynaków, 65% – dwojga dzieci i tylko 50% – trojga. W Norwegii matki mające trójkę pociech pracują za to najczęściej. Gdzie leży przyczyna?

Łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci nie jest łatwe, zwłaszcza w Polsce, gdzie wciąż króluje tradycyjny podział ról. To hamuje rozwój żłobków i przedszkoli oraz utrudnia kobietom robienie kariery. Wiele z nich staje przed trudnym wyborem: rodzina czy praca?

„Zdecydowana większość wybiera rodzinę, ponieważ jest świadoma, że nie podoła jednocześnie obowiązkom domowym i służbowym. Niestety mężczyzna uczestniczy zwykle w niewielkim zakresie w procesie wychowywania i opieki nad dzieckiem. Tylko sprawiedliwy podział obowiązków między obiema płciami oraz dostęp do tych samych przywilejów wyeliminują strach przed posiadaniem potomstwa” – mówi serwisowi infoWire.pl Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Na szczęście firmy zaczynają dostrzegać potrzeby kobiet. Coraz chętniej są oferowane elastyczne formy pracy, dodatkowe płatne urlopy rodzicielskie i pakiety opieki medycznej dla dzieci. Inwestuje się także w korporacyjne żłobki i przedszkola oraz specjalne pokoje dla karmiących matek.

Zdaniem rozmówczyni dyskryminację kobiet w biznesie przełamie wprowadzenie kwot. „Większość krajów unijnych je wprowadziła. Ostatnimi czasy w Niemczech przyjęto 30-procentową. Co więcej, dyrektywa unijna nakazuje wprowadzenie kwot we wszystkich krajach Unii Europejskiej do roku 2020” – informuje ekspertka.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 928 19 października, 2015 News, Praca 19 października, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.