W Norwegii wydobyto zestawy historycznych lawet

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

W Norwegii wydobyto zestawy historycznych lawet
Posted by

W Norwegii wydobyto zestawy historycznych lawet

Historyczny sprzęt wojskowy z czasu II wojny światowej wrócił do Polski

W Norwegii wydobyto i przekazano Polsce zestawy historycznych lawet Skoda służących do przewożenia uzbrojenia wojska polskiego z 1939 roku. Akcję wspierała Ambasada RP w Oslo.

Dwa zestawy lawet do przewożenia moździerzy 220 milimetrów, zostały wydobyte przez norweskich wojskowych z jeziora Jernvatnet, 30 kilometrów od Narwiku, w ramach ćwiczeń w 2014 roku. Znalezisko jest niezwykle cenne ponieważ do tej pory w Polsce nie zachował się żaden zestaw tego typu. Dzięki staraniom Ambasady RP w Oslo jeden pełen zestaw transportowy, który był na wyposażeniu polskiej armii w 1939 roku, trafił do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, zaś drugi zestaw zostanie przetransportowany do muzeum w Poznaniu. Trzeci komplet lawet pozostanie w norweskim muzeum wojskowym w Narwiku.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Ambasador RP w Królestwie Norwegii, Stefan Czmur, który w marcu 2013 r. zwrócił się do ówczesnego szefa obrony Norwegii, gen. Harald Sunde z prośbą o zgodę na wydobycie lawet.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl

1 0 988 12 sierpnia, 2015 Ciekawostki, News 12 sierpnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.