Współpraca między Norwegią a krajami beneficjentami

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Video

Reklama

My na Twitterze

Pomagamy

Współpraca między Norwegią a krajami beneficjentami
Posted by

Współpraca między Norwegią a krajami beneficjentami

Fundusze norweskie i EOG: razem na rzecz zielonej, konkurencyjnej i zintegrowanej Europy

„Stymulowanie innowacyjności i wzrostu gospodarczego w Europie poprzez współpracę między Norwegią a krajami beneficjentami to główne obszary, którym w najbliższych latach będą poświęcone fundusze norweskie i fundusze EOG „, obwieściła Minister ds. Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego Elisabeth Aspaker.

W dniu 3 maja br. rząd norweski i Unia Europejska podpisały umowy o nowej perspektywie finansowej na rzecz krajów najsłabiej rozwiniętych na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W okresie 2014-2021 Norwegia przeznaczy na ten cel 391,4 milionów EUR rocznie.

Rząd będzie wspierał inicjatywy w dziedzinie innowacji, badań i edukacji. Wśród kluczowych obszarów tematycznych znajdą się również: bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne i zwiększona współpraca pomiędzy Norwegią i krajami beneficjentami w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Dzięki funduszom norweskim wzmocniły się więzi i współpraca pomiędzy Norwegią a krajami beneficjentami. W nowym okresie finansowania nacisk zostanie położony na dalszy rozwój współpracy dwustronnej.

Dokładamy również starań, nakierowanych na wspieranie dalszego udziału norweskich przedsiębiorstw, naukowców, gmin, partnerów społecznych i organizacji pozarządowych w programach i wspólnych projektach. Taka współpraca pozwala norweskim instytucjom zdobywać międzynarodowe doświadczenie oraz dostęp do ważnych sieci kontaktów w Europie, stanowiącej nasz największy rynek eksportowy, powiedziała Minister Aspaker.

Prawa podstawowe

Norweski rząd będzie również kontynuował umacnianie, poprzez fundusze norweskie, procesów demokratycznych i poszanowania praw człowieka w Europie. W zakres tych działań wchodzi m.in. poprawa warunków życia społeczności romskiej.

Ustanowiony zostanie ponadto fundusz regionalny w wysokości 100 milionów euro.

Istnieje wiele wyzwań w Europie, mających wpływ na regiony lub całe kraje, które mogą być rozwiązane jedynie poprzez wysiłki transgraniczne. Fundusz będzie wspierać inicjatywy transgraniczne, które będą również mogły obejmować działania z udziałem krajów spoza EOG. Otwiera to możliwości współpracy z takimi krajami, jak Ukraina i Mołdawia. Około dwóch trzecich funduszu przeznaczone będzie na działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych ludzi.

Fundusze norweskie – fakty i liczby

System funduszy norweskich i funduszy EOG składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Jeden z nich jest finansowany wyłącznie przez Norwegię (Norway Grants) i wynosi 179,1 milionów euro rocznie na lata 2014-2021. Drugi (EEA Grants) wynosi 221,2 milionów euro rocznie i obejmuje połączony wkład Islandii i Liechtensteinu wynoszący 4% ogółu. Pozostałe 96% pokrywa Norwegia.

Państwami-beneficjentami nowego okresu finansowania będą: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

W najbliższej przyszłości norweski rząd przedłoży Stortingowi do ratyfikacji podpisane właśnie umowy. Równolegle do negocjacji dotyczących funduszy norweskich, rząd wynegocjował z UE porozumienie w sprawie lepszego dostępu norweskich owoców morza do rynku unijnego, dzięki któremu ustanowione zostały ​​nowe, bezcłowe kontyngenty na niektóre rodzaje produktów rybnych.

 

Źródło: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

5 0 397 05 maja, 2016 Ekologia, News, Polityka Maj 5, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Polecamy

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.