Wybory parlamentarne 2013 w Norwegii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Wybory parlamentarne 2013 w Norwegii
Posted by

Wybory parlamentarne 2013 w Norwegii

Norwegia już żyje zbliżającymi się wyborami. Kto jest najbliżej wygranej i co najważniejsze partie mają do zaoferowania Polakom mieszkającym w Norwegii, przeczytacie w naszych dwóch wywiadach z ich przedstawicielami.

9 września obywatele Norwegii wybiorą nowy parlament. Stortinget zyska 169 nowych posłów reprezentujących 19 województw. Prawo głosu w wyborach parlamentarnych mają pełnoletnie osoby posiadające norweski paszport, w tym kilka tysięcy wyborców pochodzenia polskiego. W wyścigu do miana partii rządzącej najbardziej liczą się dwa ugrupowania: będąca obecnie u władzy Arbeiderpartiet – czyli Partia Pracy premiera Jensa Stoltenberga, oraz Høyre czyli Prawica Erny Solberg. Przedstawicielom obu zadaliśmy te same pytania.

Z ramienia Partii Pracy (Arbeiderpartiet) opowiedział nam Per Gunnar Dahl z Biura Wyborczego w Oslo.

Partia Pracy: Chcemy kontynuować naszą politykę imigracyjną

ATS: Co zwycięstwo waszej partii w nadchodzących wyborach będzie oznaczać dla imigrantów w Norwegii?

– Per Gunnar Dahl: Rząd złożony z Partii Pracy, Norweskiej Partii Centrum (Senterpartiet,  w skrócie Sp) oraz Socjalistycznej Lewicy (Sosialistisk Venstreparti, w skrócie SV) jest pozytywnie i otwarcie nastawiony do imigrantów zarobkowych z rozszerzonej Unii Europejskiej. Imigranci zarobkowi przybywający do Norwegii powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie i pracować w takich samych warunkach, co miejscowi. Powinni również otrzymywać wyczerpujące informacje na temat swoich praw i obowiązków.

ATS: Z jakich powodów wyborca o polskich korzeniach powinien oddać głos właśnie na waszą partię?

P. G. D: Rząd zamierza usprawnić politykę imigracyjną tak, by uczynić system bardziej przyjaznym dla jej beneficjentów. Chcemy sprawić, by aplikacje były rozpatrywane szybciej, a informacje dla imigrantów były całościowe i jeszcze bardziej przydatne. Polityka imigracyjna powinna dać firmom możliwość zatrudniania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy stosownie do potrzeb. Widzimy potrzebę, by działo się to w sposób nieskomplikowany i efektywny, bez zbędnych procedur. Liczymy na to, że planowane udogodnienia sprawią, iż norweskie przedsiębiorstwa będą w stanie zachęcić pracowników o wysokich kompetencjach do podjęcia zatrudnienia w Norwegii.

ATS: Czego mieszkający w Norwegii imigrant może się spodziewać po wygranej waszego największego politycznego rywala?

P. G. D: Nasz rywal ma inne spojrzenie na prawa pracownicze i przewiduje zmiany, które uczynią warunki pracy trudniejszymi. Żeby powiedzieć to bardziej konkretnie – obawiamy się, że wzrośnie liczba kontraktów krótkoterminowych, a zmaleje ochrona przeciwko dumpingowi socjalnemu i wykorzystywaniu pracowników przez pracodawców.

ATS: Jak jest obecnie polityka imigracyjna Partii Pracy?

P. G. D: Życzeniem rządu jest zachowanie zrównoważonego i kontrolowanego poziomu imigracji, a także konsekwentnej polityki dotyczącej azylantów. Kompleksowa polityka imigracyjna ze swoją integralną częścią, jaką jest przyjmowanie uchodźców, jest głęboko zakotwiczona w międzynarodowych obowiązkach Norwegii. W razie wygranej zamierzamy kontynuować tą samą politykę imigracyjną, jaką znacie Państwo z ostatnich czterech lat.

Już wkrótce wywiad z przedstawicielem partii Høyre.

 

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony pomoc-w-norwegii.com

0 0 475 28 sierpnia, 2013 News, Polityka, Praca 28 sierpnia, 2013

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.