Wykonywane gesty mogą zmienić nasze myśli i zachowanie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Video

My na Twitterze

Wykonywane gesty mogą zmienić nasze myśli i zachowanie
Posted by

Wykonywane gesty mogą zmienić nasze myśli i zachowanie

Badanie: wykonywane gesty mogą zmienić nasze myśli i zachowanie

 

Gest położenia ręki na sercu nie tylko zwiększa wiarygodność gestykulującego w oczach innych, ale też wpływa na jego późniejsze zachowanie – wykazali naukowcy z SWPS w Sopocie. Kiedy więc ułożymy rękę w ten sposób, zachowamy się bardziej uczciwie, niż gdybyśmy położyli ją np. na ramieniu.
Badania dwóch psychologów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie – dr. Michała Parzuchowskiego i prof. Bogdana Wojciszke – wykazały, że wykonywane gesty związane z uczciwością mogą zmienić nasze postrzeganie moralności innych ludzi i wpłynąć na własne zachowanie.

„Ucieleśnienie procesów psychicznych stanowi wyzwanie dla psychologów badających wpływ stanów ciała i motorycznych skojarzeń na różne operacje wykonywane przez ludzki umysł” – mówi dr Michał Parzuchowski.

Jak informuje SWPS w przesłanym komunikacie, naukowcy udowodnili że np. wykonywane ruchy dłonią mogą znacząco zmieniać treść naszych myśli i zachowań. Jednym z badanych przez nich gestów było silnie kojarzące się z uczciwością – położenie ręki na sercu. „Kiedy w pierwszym z badań zapytaliśmy, co osoba przedstawiona na zdjęciu pragnie wyrazić, aż 49 proc. oglądających osobę z rękę na sercu wymieniło na pierwszym miejscu uczciwość lub słowo pokrewne” – opowiada dr Parzuchowski. Badacze udowodnili, że tego rodzaju sygnał jest odczytywany i uwzględniany przez innych w rozmaitych sytuacjach. Przykładowo ubiegającą się o pracę kobietę spostrzegano w badaniu, jako bardziej szczerą i prawdomówną, kiedy położyła rękę na sercu niż na biodrze.

W dodatku kiedy podczas eksperymentu, badani sami wykonali ten gest pod dowolnym pretekstem – np. podtrzymywania ręką aparatury – zaczynali postępować w bardziej uczciwy sposób niż podczas wykonywania gestów kontrolnych. Kiedy swoją dłoń trzymali przy sercu, a nie np. na ramieniu rzadziej kłamali na temat własnych problemów z zadaniami matematycznymi.

Jak informują eksperci SWPS, wpływ tego rodzaju sygnałów ma najprawdopodobniej odbywa się poza naszą uwagą, ponieważ uczestnicy zapytani o to, jaki gest wykonywał badacz, nie przypominali sobie właściwego ruchu. Znaczenie gestów jest uwarunkowane kulturowo. Gest ten oznacza szczerość i uczciwość w Polsce, Niemczech, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Jednak w innych kulturach gest szczerości może wyglądać inaczej – na przykład w USA może być to uniesienie prawej dłoni, jak przy składaniu przysięgi przez świadków w sądzie.

Badania przeprowadzono dzięki grantom z Narodowego Centrum Nauki dla dr. Michała Parzuchowskiego oraz z programu Mistrz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla prof. Bogdana Wojciszke. Opublikowano je w Journal of Nonverbal Behaviour w 2014 roku.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl

fot: freeimages.com

1 0 1760 03 października, 2014 Nauka i badania, News 3 października, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Przelicz waluty

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Pomagamy

Reklama

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaNorwegia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.