Strona główna » Bella Skyway Festival w Toruniu

Bella Skyway Festival w Toruniu

dodane przez: Tomasz G
Bella-Skyway-Festival-w-Toruniu

Toruńska starówka w blasku świetlnych iluminacji

 

Trzysta tysięcy widzów w ciągu pięciu festiwalowych wieczorów — 6. Bella Skyway Festival pobił rekord frekwencyjny wszystkich wcześniejszych edycji. Instalacje świetlne i mappingi przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki zaprezentowali artyści z Włoch, Norwegii, Czech, Belgii, Portugalii i Polski. Zapraszamy do galerii zdjęć z festiwalu: https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/sets/72157647214488915/.

Wydarzeniem tegorocznej edycji była gigantyczna „Galeria Galaktyka” na ulicy Szerokiej, która połyskiwała w rytm muzyki, imitując świetliste niebo nad głowami widzów. W instalacji przygotowanej przez włoskich mistrzów światła, grupę Mariano Light, wykorzystano 50 000 mikrolamp LED, 1200 lamp imitujących gwieździste niebo oraz 150 lamp imitujących płatki śniegu.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się widowiskowe mappingi, które można było oglądać przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego oraz na fasadach Teatru im. Wilama Horzycy i Collegium Maximum UMK. Ukłon w stronę festiwalowej publiczności stanowiły liczne wizualne nawiązania do polskiej literatury. Belgijska grupa Het Pakt w nowej festiwalowej przestrzeni — na ulicy Pod Krzywą Wieżą — przywołała wiersz Wisławy Szymborskiej „Pod jedną gwiazdką”. Do słynnej powieści Stanisława Lema, „Solaris”, nawiązała jedna z najlepszych na świecie grup zajmujących się mappingiem 3D — czeska Macula — w „Podobiźnie” na fasadzie Collegium Maximum UMK.

Bella Skyway Festival 2014: Galeria Galaktyka

Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji była ekologiczna projekcja na kurtynie wodnej przygotowana przez Bogumiła Palewicza. „Miejska dżungla” w Dolinie Marzeń była jedną z najchętniej odwiedzanych festiwalowych prezentacji.

Subtelne prace młodych polskich i norweskich twórców oświetliły park przy Placu Rapackiego. Świetlista „Droga” Liliany Kaczorowskiej oraz prace norweskich artystek Evy E. Almås oraz Marit B. Olsen stanowiły interesujące artystyczne interwencje w zastaną przestrzeń. Interaktywny charakter miały prace portugalskiego twórcy André Banha („Dom o dwojgu drzwi”) i Liliany Piskorskiej („Rosa Winkel”).

W przestrzeni toruńskiej starówki widzowie mogli odkrywać zaskakujące instalacje, które igrały z naszym rozumieniem sztuki… W Ruinach Podominikańskich można było zobaczyć „Fosfor 360 wersję B”, na Rynku Nowomiejskim podświetlone kraty ściekowe odsłaniały wnętrze miasta w instalacji „Jakie to brzydkie!”, dziwne wielokomórkowe i prymitywne kształty wychodzące z cegieł na końcu ulicy Podmurnej pulsowały subtelnym światłem w „Lekko-Lepkiej”.

Podczas 6. Bella Skyway Festival, który odbył się w dniach 26–30 sierpnia 2014 roku w Toruniu, zaprezentowano 11 świetlnych instalacji i 3 mappingi. Festiwalowi towarzyszyło 8 akcji specjalnych.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły