Co z Chopinem, Griegiem i Tellefsenem?
Nie ma powodów do niepokoju: Instytut Fryderyka Chopina, organizator Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, poinformował 12.08 na konferencji prasowej, że wszystko przebiega zgodnie z planem. W tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu dominującym akcentem, dzięki wsparciu z funduszy norweskich, będzie Norwegia.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”
Festiwal, który rozpoczyna się już w najbliższy piątek 15 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia jest kulminacją projektu, finansowanego z funduszy norweskich pt. „Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku”. Wśród ponad 30 koncertów , wchodzących w skład festiwalu, aż 13 będzie rozbrzmiewało norweską muzyką.
Festiwal rozpocznie się w piątek koncertem orkiestry Trondheim Symfoniorkester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego. Wystąpią trzej soliści – wirtuozi fortepianu: Alexander Melnikov, Peter Jablonski i Dejan Lazić. W programie zestawiono kompozycje mistrza – Koncert f-moll Chopina i ucznia – II Koncert f-moll Tellefsena. Ponadto IV Symfonia “Koncertująca” Karola Szymanowskiego oraz “Krzesany” Wojciecha Kilara.
Koncert będzie transmitowany na antenie Programu II PR..
O festiwalu w GW
Harmonogram działań w ramach projektu
Oprócz wprowadzenia w bogaty program Festiwalu Chopinowskiego, usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej w dn. 12 sierpnia br. zapowiedzi kolejnych, fascynujących części polsko-norweskiego muzycznego projektu:
– Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna „Muzyka Źródeł. Polska i Norwegia” w Radziejowicach k/Warszawy, 14.08.2014
– Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna „Chopin – Grieg – Trondheim” w Ringve Museum w Trondheim, 04.09.2014
– wystawa pt. „Niepokój i poszukiwanie. Polscy i norwescy twórcy czasu przełomów” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, 14.09.2014 – 22.02.2015. Chopin, Grieg, Tellefsen – pejzaże muzyczne i Munch, Weiss, Przybyszewski i Vigeland – pejzaże literackie.
– aplikacje GPS na urządzenia mobilne pt. „Śladami kompozytorów polskich i norweskich (Chopin, Tellefsen, Grieg, Nordheim, Lutosławski), planowane na jesień 2014 r.
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Norwegii