Strona główna » Cudzoziemcy zainteresowani krakowskim rynkiem nieruchomości

Cudzoziemcy zainteresowani krakowskim rynkiem nieruchomości

dodane przez: Tomasz G
Cudzoziemcy-zainteresowani-krakowskim-rynkiem-nieruchomosci

Cudzoziemcy zainteresowani krakowskim rynkiem nieruchomości. Kryzys w nieruchomościach idzie w zapomnienie

10 proc. apartamentów sprzedawanych w Polsce trafia w ręce obcokrajowców. W Krakowie największym zainteresowaniem cieszą się odrestaurowane kamienice na Starym Mieście i nowe projekty w prestiżowych lokalizacjach. Średnia cena dla całego Krakowa to ponad 6 tys. zł za 1 mkw., natomiast dla segmentu premium ceny te są nawet kilkakrotnie wyższe. Rynek mieszkaniowy kryzys ma za sobą.

– Analizując sam Kraków, możemy stwierdzić, że szczególnym zainteresowaniem obcokrajowców cieszą się inwestycje zlokalizowane w obrębie Starego Miasta – mówi Jakub Tamborowski, kierownik biura sprzedaży Echo Investment. – Tutaj mieszkania kupują osoby ceniące przede wszystkim walory turystyczne, pragnące cieszyć się urokami Starego Miasta, mając je na wyciągnięcie ręki.

Cudzoziemcy interesują się również innymi prominentnymi i drogimi lokalizacjami, takimi jak Stare Dębniki, Zwierzyniec czy Wola Justowska.

– Stare Miasto jest najdroższym punktem na mapie Krakowa. Tutaj ceny dochodzą do 25 tys. złotych za metr kwadratowy – mówi Tamborowski.

Okolice rynku przyciągają głównie osoby kupujące w celach inwestycyjnych, często pochodzące spoza Krakowa. Natomiast mieszkańcy miasta coraz bardziej skłonni są zamieszkać w kameralnej inwestycji, z daleka od wielkomiejskiego i turystycznego zgiełku, jak Wola Justowska czy Stare Dębniki. Jak zapewnia Tamborowski, te lokalizacje są również atrakcyjne dla obcokrajowców. Przede wszystkim dla tych związanych z Krakowem biznesowo, choć także – ze względu na bliskość głównych atrakcji turystycznych – interesują się nimi osoby chcące korzystać z atmosfery miasta.

– Porównując ostatni kwartał do kilku poprzednich, zauważymy, że następuje stabilizacja rynku. Dotychczas stale zwiększała się oferta nowych mieszkań, w ostatnim czasie trend ten jednak nieco wyhamował, co pozwala na utrzymanie dzisiejszego poziomu cen – mówi Tamborowski.

To oznacza, że w najbliższych miesiącach ta stabilizacja będzie się utrzymywać. Nie ma mowy o powrocie kryzysu na tym rynku, uważa Tamborowski.

– Zdecydowanie możemy mówić o tym, że kryzys minął. Natomiast branża deweloperska, zwłaszcza jeżeli chodzi o rynek mieszkaniowy, wykazuje wyraźne wahania koniunktury, więc w perspektywie kilku najbliższych lat możemy się spodziewać następujących po sobie ożywień i spowolnień – uważa szef biura sprzedaży Echo Investment.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor

 

Fot: inwestor.newseria.pl

Podobne artykuły