Strona główna » Dzień Skandynawski w Warszawie

Dzień Skandynawski w Warszawie

dodane przez: Beata B
Dzien-Skandynawski-w-Warszawie

Dzień Skandynawski na warszawskiej Starówce

Skandynawia w wielu odsłonach – oto propozycja dla całych rodzin na sobotnie popołudnie! Skandynawskie Ambasady i miesięcznik PODRÓŻE zapraszają w sobotę 4 czerwca na Skwer Hoovera w Warszawie. W programie m. in. gry z nagrodami i zabawy dla dzieci, wielkie budowanie z LEGO, teatry, filmy, wystawy i muzyka na żywo.

Dzień Skandynawski – Warszawa, Skwer Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście, 4. czerwca 2014 r, godz. 11.00 – 20.00

Szczegółowy program imprezy „Dzień Skandynawski”

Prowadzący: Jacek Kwiecień, Katarzyna Wierbiłowicz

11.00 Uroczyste otwarcie imprezy z udziałem przedstawicieli Ambasad Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji

11.00-20.00 Otwarcie wystaw

1. Ambasada Szwecji przygotowała wystawę na temat szwedzkich innowacji. Wielu z najbardziej uznanych wynalazców na świecie pochodzi ze Szwecji. To kraj, który inwestując w badania zachęca do krytycznego myślenia już od najmłodszych lat i jest otwarty na międzynarodowe wplywy. Żyjemy w świecie, w którym ekologia i ekonomia są częścią tego samego systemu. Największe wyzwania społeczne, takie jak walka z ubóstwem, zapewnienie dostępu do czystej wody i zielonej energii, przezwyciężenie braków istotnych zasobów naturalnych i powstrzymanie degradacji środowiska, są ze sobą ściśle powiązane. Nasza przyszłość zależy od tego jak podejdziemy do tych problemów już dziś. Od tego jak bardzo jesteśmy innowacyjni.

2. Ambasada Danii zaprezentuje wystawę „The Happy Danes”.

Wystawa traktuje o duńskim poczuciu szczęścia. Danię właśnie po raz kolejny wybrano najszczęśliwszym krajem na świecie. Dlaczego? Wystawa (przetłumaczona na polski) identyfikuje czynniki sprawiające, że duńskie społeczeństwo należy do najszczęśliwszych na świecie. Wystawa prezentuje jednocześnie wyniki raportu duńskiego Instytutu Badań nad Szczęściem, który dostępny jest na stronie instytutu: http://www.happinessresearchinstitute.com/.

11.00-20.00 Otwarcie strefy EKO – przez cały dzień eksperci z firmy Stena Recycling będą bawiąc uczyć – zarówno dzieci jak i dorosłych – o zagadnieniach związanych z istotą ekologii i recyklingu w pojęciu skandynawskim. W ramach działań zaplanowano następujące atrakcje:

Gra komputerowa – „Recycle Drop”
Konkurs wiedzy ekologicznej (losowanie pytania z zakresu ekologii/recyklingu i próba udzielenia prawidłowej odpowiedzi)
Przedstawienie proces recyklingu butelki PET (materiały pomocnicze: tablica z opisanym procesem, granulaty, proformy butelki PET)
Udzielanie informacji na problematyczne kwestie związane z recyklingiem, segregacją odpadów)
11.00-20.00 Otwarcie strefy rowerowej.

Zdrowy tryb życia i kontakt z naturą są bardzo ważne dla wszystkich skandynawów. W tej części imprezy będziemy starali się rozruszać warszawiaków zachęcając do wspólnej zabawy polegającej na próbie pokonania dystansu między Polską a Danią na rowerach (rowery będą na trenażerach, wyniki wszystkich chętnych będą sumowane, a wszyscy uczestnicy otrzymają upominki w postaci m.in. batoników energetycznych)

11.00-20.00 Otwarcie strefy LEGO – namiotu, w którym przez cały dzień odbywać się będą zabawy

Przez cały dzień pod okiem instruktorów z firmy Lego Polska najmłodsi uczestnicy imprezy będą wspólnie budować z klocków dużą figurę 3D, a oprócz tego zapewnionych będzie mnóstwo innych atrakcji. Każde dziecko znajdzie tu cos dla siebie i na pewno będzie się dobrze i mądrze bawić integrując się z innymi we wspólnym celu lub tworząc własne budowle.

11.00-20.00 Otwarcie strefy namiotowej na ul. Krakowskie Przedmieście 29-41

Prezentacja produktów skandynawskich
Prezentacja oferty turystycznej związanej ze Skandynawią
Degustacja skandynawskich smakołyków
Literatura skandynawska
Atrakcje dla publiczności (Partnerzy „Dnia Skandynawskiego” oprócz promocji swoich usług i produktów przygotowują mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych):

– Novasol – malowanie buziek, fotobudka, konkurs – do wygrania m.in. voucher na pobyt w domu wakacyjnym w Skandynawii.

– Unity Line – konkurs „Skojarz Skandynawię”. Nagrodą za I miejsce jest tygodniowy pobyt dla 4 osób w domku Novasol w Szwecji. Laureat II miejsca otrzyma dwuosobowy voucher na rejs promem Unity Line i nocleg w hotelu Radisson Blu w Malmö, a III miejsca – dwuosobowy voucher na rejs promem Unity Line. Dodatkowo 10 wyróżnionych uczestników wróci do domu z gadżetami od Unity Line; poza tym szczudlarz angażujący dzieci w pokazy ekwilibrystyki

– Fjordline – konkurs – do wygrania voucher na rejs do Norwegii

– TT Line – mnóstwo prezentów dla dzieci, konkurs – do wygrania wczasy w Skandynawii (rejs w dwie strony + domek)

– Polferries – konkurs – do wygrania 5 voucherów na rejs do Szwecji + kącik plastyczny dla dzieci

– Skanska – W ramach warsztatów uczestnicy pod okiem animatorów będą budować budki lęgowe dla ptaków (typ A). Budki lęgowe wykonane będą z litego drewna tartacznego, tak aby w procesie ich składania, w bezpieczny sposób, mogły brać udział dzieci. Podczas tworzenia budek, uczestnicy, oprócz fachowego instruktażu jak należy złożyć domek dowiedzą się jakie ptaki korzystają z takich domków, jakie mają zwyczaje, jak należy o nie właściwie dbać oraz jaką w ważną rolę pełnią w ekosystemie.

– Flugger – konstrukcja z tapetami do malowania, ścianka na odbijanie rączek, balony i gadżety dla dzieci, malowanie skrzynek drewnianych,

– Tactic Games – rozgrywki w gry planszowe popularne w Skandynawii

– Towarzystwo Polska-Finlandia –praktyczne informacje dla wszystkich wybierających się do Finlandii, bezpłatne broszury informacyjne oraz mapy,

11.20-15.00 Postaci z literatury skandynawskiej dla dzieci w wykonaniu studentów szkoły teatralnej: Muminki, Pippi, Wikingowie itp.

11.30 Scena główna – Występ chóru Pippi Band

Chór Pippi Band powstał w 2009 roku. Początkowo była to mała 9 osobowa grupa uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej nr105 i Prywatnego Gimnazjum nr 8 w Miedzeszynie, a dziś liczy 30 uczniów tych szkół.Pippi Band ma na swoim koncie wiele koncertów; między innymi występy dla dzieci chorych i rehabilitowanych w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, koncert podczas dni otwartych w Ambasadzie Szwecji, obchody Dni św.Łucji,Wigilii,Koncertów Noworocznych,występów na Dzięń Dziadków uroczystości szkolnych.W roku 2011 na konkursie “Nutka Poliglotka”chór otrzymał wyróżnienie.

W chórze śpiewają dzieci od 6 do13 roku życia i najlepiej czują się w repertuarze dziecięcym. Uczniowie chętnie uczą się piosenek w różnych językach, ale największe wyzwanie stanowi dla nich język szwedzki. Od początku chór prowadzi Lidia Gleba nauczycielka muzyki i śpiewu w w/w szkołach.

12.00 Scena główna – konkurs – Do wygrania voucher dla dwóch osób na rejs promem POLFERRIES do Szwecji

12.30 Scena główna – konkurs Fjordy.com – konkurs dla dzieci i rodziców

13.00 Scena główna – konkurs – Do wygrania voucher dla dwóch osób na rejs promem POLFERRIES do Szwecji

13.15 Warsztaty plastyczne dla dzieci – wspólne tworzenie mega obrazu ze „śmieci” – prowadzenie Stena Recycling

13.30 – Fjällräven– konkurs „Pakowanie plecaka na czas”

14.00 Scena główna – konkurs – Do wygrania voucher dla dwóch osób na rejs promem POLFERRIES

14.15 Konkurs dla dzieci – Rzut odpadem do celu (próba wrzucenia konkretnego rodzaju odpadów do właściwego pojemnika z wyznaczonej odległości): Stena Recycling

15.00 Scena główna – konkurs – Do wygrania voucher dla dwóch osób na rejs promem POLFERRIES

15.05 Scena główna – Teatr Baj

Program artystyczny oparty na motywach książki Astrid Lindgren „Emil z Lönnebergi”, znajdującego się w repertuarze Teatru Baj. Żywe, plenerowe widowisko, pełne wpadających w ucho utworów muzycznych i zabawnych przygód uroczego Emila przyciągną uwagę widzów.
W trakcie pokazu konkursy z nagrodami (zaproszenia na spektakle i plakaty teatralne)
16.00 Scena główna – konkurs – Do wygrania voucher dla dwóch osób na rejs promem POLFERRIES

16.15 Konkurs z firmą Flugger – malowanie spodni (białe ogrodniczki , które potem założą rodzice)

16.30 Prezentacja DFD Sea Ways

16.45 Konkurs – Turniej w grę Mölkky – fińska gra będąca na swój sposób kombinacją kręgli i bocce

17.00 Prezentacja Tallink Silja

17.15 Fińskie zawody w noszeniu żon

17.45 Prezentacja Sea Tours + konkurs

18.15 Występ zespołu „Skradające się koty” założonego w Warszawie przez fina Jukkę Kiljunen i złożonego z młodych Polskich muzyków

19.10 Koncert szwedzkiej wokalistki Alexandry Hummingson

Alexandra Hummingson to wokalistka, autorka tekstów i aktorka urodzona i wychowana w Sztokholmie. Ma na koncie zarówno kilka solowych albumów jak i płyt nagranych wraz z zespołem The Queen of Hard Rock. Często koncertuje w Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat mieszka w Polsce i specjalnie na Dzień Skandynawski przygotowała polską wersję swojego największego przeboju „In too deep”.

20.00 Zamknięcie imprezy

 

Adres:
Skwer Hoovera przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a

 

Źródło: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

Podobne artykuły