Strona główna » Fundusze Norweskie na rozwój lokalny

Fundusze Norweskie na rozwój lokalny

dodane przez: Monika K
Fundusze Norweskie na rozwój lokalny

Fundusze Norweskie na rozwój lokalny na Podkarpaciu, ponad 17 mln zł

Projekt “JarosLove – z miłości do ludzi” doskonale wpisuje się w założenia programu “Rozwój lokalny”, który zakłada tworzenie zielonego, nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców miasta. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła swoje poparcie podczas konferencji w Jarosławiu poświęconej tej inwestycji.

Dziś wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Burmistrz Miasta Jarosławia, Waldemar Paluch, podpisali aneks do umowy o dofinansowanie projektu “JarosLove – z miłości do ludzi”, zwiększając dofinansowanie z 16 milionów złotych do nieco ponad 17,3 miliona złotych.

Powinno Cię zainteresować: Park sensoryczny w Krośnie – wsparcie finansowe z Funduszy Norweskich i EOG

Dzięki wsparciu z programu “Rozwój lokalny”, w Jarosławiu będą realizowane projekty mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, wzrost liczby ludności oraz zaangażowanie społeczeństwa w współtworzenie miasta. Priorytetem jest rozwój koncepcji Human Smart City, w ramach którego powstanie Informatyczne Centrum Zarządzania Miastem oraz Jarosławska Karta Miejska, zawierająca wszystkie miejskie usługi.

Jarosławska Karta Miejska, nad którą prace właśnie ruszają, jest elementem smart city – nowoczesnego miasta, które poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne poprawi jakość życia mieszkańców. Karta pozwoli nie tylko na załatwianie szeregu spraw urzędowych, ale ułatwi codzienne korzystanie przez mieszkańców z miejskiej infrastruktury . Takich właśnie rozwiązań oczekiwaliśmy przygotowując program “Rozwój lokalny”

– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

System Karta Mieszkańca ma na celu ułatwienie mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom załatwiania codziennych spraw w jednym miejscu. To narzędzie, które w przyszłości integruje i rozbudowuje różne usługi. Karta Mieszkańca jest częścią szerszego systemu wirtualnego miasta, który usprawni funkcjonowanie Jarosławia w wielu dziedzinach, takich jak e-usługi publiczne i prywatne, komunikacja między mieszkańcami, samorządem i przedsiębiorcami, a także modernizacja procesów miejskich i pracy urzędu.

Rozwój lokalny

Program “Rozwój lokalny” to inicjatywa wspierająca rozwój małych i średnich miast, poprzez promowanie działań poprawiających jakość życia mieszkańców. Program skupia się na kwestiach takich jak jakość powietrza, ograniczanie bezrobocia, promocja przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. Przy wsparciu Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, program ten stanowi szansę na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową oraz na wzmocnienie funkcjonowania administracji samorządowej. Łączny budżet programu wynosi ponad 122 miliony euro.

Fundusze Norweskie

Fundusze Norweskie, jak Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są specjalnym źródłem finansowania, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein udostępniają państwom Europy Środkowej, Południowej i bałtyckim. W zamian za to, te trzy kraje uzyskują dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska korzysta z tych środków po raz trzeci, mając dostęp do 809 milionów euro na okres 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się).

Na podstawie materiałów z serwisu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej | gov.pl

Fot: gov.pl

Podobne artykuły