Strona główna » Malala Yousafzai oraz Kailash Satyarthi otrzymali Nobla

Malala Yousafzai oraz Kailash Satyarthi otrzymali Nobla

dodane przez: Marta L
Malala-Yousafzai-oraz-Kailash-Satyarthi-otrzymali-Nobla

Malala Yousafzai oraz Kailash Satyarthi otrzymali Nobla za 2014 rok

 

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 10 października laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014. Zostali nimi Pakistanka Malala Yousafzai oraz Hindus Kailash Satyarthi. Zostali oni uhonorowani za walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki.

Malala Yousafzai to nastoletnia Pakistanka, która jako 11-latka założyła pod pseudonimem bloga, w którym opowiadała się za prawem dziewcząt i kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. Dwa lata temu ledwo przeżyła rany postrzałowe głowy i szyi, jakich doznała podczas zamachu na swe życie. Po intensywnej terapii na terenie Anglii, zamieszkuje tam do dziś i uczęszcza do szkoły.

Z kolei Kailash Satyarthi to indyjski obrońca praw dzieci, który od lat 90 ub. wieku aktywnie przeciwstawia się wykorzystywaniu dzieci jako taniej siły roboczej. Jest on liderem organizacji Bachpan Bachao Andolan, która pomogła już ponad 80 tys. dzieci w powrocie do społeczeństwa i rozpoczęciu edukacji.

W uzasadnieniu swej decyzji Norweski Komitet Noblowski podkreślił niezwykły heroizm i hart ducha obojga laureatów.

W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 278 kandydatur (w tym 47 organizacji).

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla 2014 będzie miała miejsce, jak co roku, 10 grudnia w Oslo.

Polskie media o tegorocznych laureatach:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/malala-yousafzai-i-kailash-satyarthi-laureatami-pokojowej-nagrody-nobla/4146k

http://www.tvn24.pl/pokojowy-nobel-dla-malali-yousafzai-i-kailasha-satyarthiego,476388,s.html

Pokojowa Nagroda Nobla – obok Nagród Nobla w czterech innych kategoriach: fizyki, chemii, fizjologii i medycyny oraz literatury – została ustanowiona ponad 100 lat temu przez Alfreda Bernharda Nobla (1833-1896), szwedzkiego wynalazcę dynamitu i przemysłowca. Alfred Nobel dorobił się olbrzymiej fortuny, a jako że nie posiadał potomków, majątek swój przeznaczył w testamencie na utworzenie funduszu na rokroczne nagrody w pięciu dziedzinach. Za przyznawanie Pokojowej Nagrody odpowiada Norweski Komitet Noblowski, natomiast za cztery pozostałe odpowiedzialna jest Szwedzka Akademia Nauk.

Laureata wyłania corocznie pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, wyznaczany przez parlament Norwegii.

Nagroda może trafić w ręce prywatnej osoby, ale także organizacji. Podobnie jak wszystkie nagrody Nobla, także Pokojowa Nagroda Nobla nie może być przyznawana po śmierci.

Ogłoszenie nazwiska laureata/nazwy nagrodzonej instytucji ma miejsce w październiku, natomiast specjalna gala, podczas której nagroda jest uroczyście wręczana, odbywa się w Ratuszu w Oslo w dn. 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Szczegóły procedury nominacji do nagrody przez Norweski Komitet Noblowski

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymuje medal, dyplom i nagrodę pieniężną. Medal zaprojektował wybitny rzeźbiarz norweski, Gustav Vigeland, którego projekt wygrał konkurs w latach 1901-02. Medal wykonany jest ze złota. Nagrodą pieniężną jest pokaźna suma w wys. 10 mln szwedzkich koron.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie

Podobne artykuły